“Utanç Müzesi” Kırklareli’de sergilenecek

39
Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından, uzun yıllar süren..
HABER MERKEZİ
Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından, uzun yıllar süren arşiv çalışmaları sonucu ortaya çıkarılan belge, doküman ve özel eşyaların sergilendiği, 12 Eylül Dönemi’ni anlatan “Utanç Müzesi” Kırklareli’de sergilenecek.
Kırklareli Belediyesi’nin katkıları ile İstasyon Caddesi üzerinde bulunan Şov Düğün Salonunda sergilenecek olan “Utanç Müzesi” 25-30 Ekim 2014 tarihleri arasında vatandaşlar tarafından ziyaret edilebilecek.
Sergide, 12 Eylül Dönemi’ne ilişkin “İşkence Aletleri”, “Mamak Mektupları”, “Yasaklanmış Kitap ve Yayınlar” Bölümleri’nin yanı sıra Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın ölüme yürüdükleri idam sehpası, Erdal Eren’in infaz edildiği sembolik darağacına Gezi’de hayatını kaybedenlerden, Abdi İpekçi’nin kanlı gömleğine kadar birçok acı hatıra sergilenecek.
* Bu yılki slogan “Özgürlük ve Umut Hala Ayakta”
Bu yılki sloganı “Özgürlük ve Umut Hala Ayakta” olan Utanç Müzesi’nin toplumsal bir hafıza oluşturması hedefleniyor.
Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, müzenin Kırklareli’de açılacak olmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Kesimoğlu, 12 Eylül döneminde çok acılar yaşandığını ifade ederek; “12 Eylül ve sonrasında bir çok acılar yaşadık. Bu Utanç Müzesi’nde o günlere tanıklık edeceğiz. Acı hatıralarımızı bu müzede ki birçok objede göreceğiz" dedi. (Savaş Eskici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here