Usul gereği sordular, komisyonu bekleyecekler

6
Kırklareli İl Genel Meclisi Mayıs ayının 2. birleşimi için bir araya geldi.
HABER MERKEZİ
3 Mayıs Cuma günü saat 10.45’te başlayan meclis toplantısında yoklama ve bir önceki birleşime ait tutanak özeti okundu.
Gündemin 4. maddesinde görüşülen mülkiyeti İğneada Belediyesi’ne kullanım hakkı ise İl Özel İdaresi’ne ait olan yaklaşık 60 m2lik alanın İğneada Belediye Başkanlığı’na turizm faaliyetlerine katkı sağlamak amacıyla, turistik hareketliliği arttırmak ve yaz sezonu süresince sörf eğitim okulu olarak kullanılmak üzere tahsis edilmesi talebi görüşüldü.
Teklifin okunmasının ardından CHP Grup Başkanı Hüseyin Taşkın, konunun İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havalesini önerdi.
AK Parti Grup Başkanı Metin Güvenç ve Meclis Üyesi Selahattin Birkaya, Taşkın’ın önerisine karşı çıktı. Güvenç ve Birkaya, yerin İğneada Belediyesi’ne ait olmasına rağmen neden komisyona havalesini önerdiğini sordu.
Taşkın, konuyla ilgili yaptığı konuşmasında; “İmar ve Bayındırlık Komisyonu bir incelesin. Bunda bir sakınca yok. Kendi yerlerini kendilerine kullandırmayacak değiliz” dedi.
Meclis Başkanı Behçet Şen ise, yerin İğneada Belediyesi’ne ait olduğunu belirterek; “usulen bize soruyorlar” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından gündem maddesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na Mayıs ayı birleşimlerine getirilmesi üzerine oy birliği ile kabul edildi.
* Az laf çok iş
İl Genel Meclisi’nde benzeri görülmemiş bir durum yaşandı. Saat 10.30’da olmasına rağmen 11.00’dan önce başlamayan İl Genel Meclisi toplantısı, Mayıs ayının 2. birleşiminde 10.45’te başladı. Meclis toplantılarının ilk günlerinde 1 yada 2 madde görüşülmesinin ardından kapatılan birleşimlerin ardından meclisin son birleşiminde yoğunluk yaşanıyordu. İlk birleşimde 2 madde görüşülmesinin ardından kapatılmasıyla birlikte bu açık 2. birleşimde kapatıldı. Yaklaşık 45 dakikada 8 madde görüşülerek karara bağlanması herkesi şaşırttı.
* Yoklamanın ardından salon boşaldı
Havaların ısınmasıyla birlikte İl Genel Meclisi’nde esneklik başladı. İl Genel Meclisi’nin başlamasının ardından gündem maddeleri öncesinde mazeret dilekçesi okundu.
Dilekçeye göre Şahin Arslan izinli oy birliği ile izinli sayıldı. Daha sonrasında yapılan yoklamanın ardından İl Genel Meclisi toplantı salonu bir anda boşaldı.
Yaklaşık 7 kişi yoklama kağıdına imza atmasının ardından meclis toplantısının devamına katılmazken, Kırklareli’nin yatırımlarına kimlerin karar verdiği de apaçık ortaya kondu. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here