Üsküp’te Kültür Evi Projesi kapsamında çalışmalar devam ediyor

24
* Başkan Kasap; “Proje ortaklığı sayesinde, bu bölgede yaşayan gençler, öğrenciler ve turistler için uygun kültürel alt yapı eksikliği giderilmiş,  Belediyeler kurumlar, okullar ve insanlar arasında kurulmuş olan iş birliği bağları daha çok kuvvetlene imkanı kurulacağını belirterek; “Kuvvetlenen bu sağlam ilişkilerin ardından planlanacak olan kültürel etkinlik ve organizasyonlara yapımı devam eden bu kültür evleri ev sahipliği yapacak” dedi. 
HABER MERKEZİ 
Avrupa Birliği (AB) İPA Projeleri çerçevesinde, Kırklareli’nin Üsküp Belediyesi ile Bulgaristan’ın Bolyarovo Belediyesi’nin ortaklaşa yürütmekte oldukları “Üsküp ile Bolyarovo Belediyeleri Arasında Kültürel Altyapı Olanaklarını Geliştirerek Kültürel Gelişimi Sağlamak” isimli proje çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
Çalışmalar kapsamında Üsküp Belediyesi’ne ait ve daha önce Düğün Salonu olarak kullanılan binanın Kültür Evi’ne dönüştürülmesi için gerekli tadilatlar ve düzenlemeler için çalışmalar devam ediyor. Toplam 396.890,94 Euro bütçeli projenin hedefi; iki beldenin içerisinde yaşayan gençlerin eğitimi, kültür hizmeti verecek olan alt yapının ıslah edilmesi ve yenilenmesi olarak belirlendi.
Konu hakkında bir açıklama yapan Üsküp Belediye Başkanı Hüseyin Kasap; “İki bölgenin toprak ve tarihi yakınlığı ile aralarında kültürel anlamda, büyük etkileşim göze çarpıyor. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda, her iki belediye için bir kültürel alt yapının geliştirilmesi amacıyla ortak bir proje yürütme fikri geliştirdik. Bu proje vesilesiyle, Üsküp ve Bolyarovo’da yaşayan vatandaşların geleneksel kültür miraslarının tanıtımına ve gelişmesine vesile olacaktır. Devam etmekte olan Kültür Evi projemiz tamamlandığında şu kazanımlar sağlanmış olacak, Sosyal anlamda, gençlerin kültürel eğilimini canlandırmak, Kültürel faaliyetler için uygun çağdaş ortamı sağlamak, Bölgenin zengin kültür mirasını sergileme ortamı için olanaklar, Bölgeyi, turizmde cazibe alan haline getirmek, Yerel halkın yardımı ile bir Etnografya müzesi oluşturmak, Kültürel alt yapıyı geniş halk kitlelerine açmak, Folklor Kültürü’nü yaymak için, Kültür Evi Folklor Ekibi oluşturmak” dedi. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here