“Unutulmamalıdır ki, her birimiz bir engelli adayıyız”

12
 “10-16 Mayıs Engelliler Haftası” dolayısıyla bir açıklama yapan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli İl Başkanı Av. Ahmet Zeki Kılavuz şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
“Temel İnsan haklarını benimsemiş ve saygınlık kazanmış toplumların engellilerin sorunlarıyla daha yakından ilgilenmekteyiz. Engelli olmak bir eksiklik değildir. Yeter ki, sevgi ve duygu engelli olmayalım. Unutulmamalıdır ki, her birimiz bir engelli adayıyız. Partimiz iktidara geldiği günden bu yana engelli kardeşlerimizi ötekileştiren, toplumun dışına iten, onları eve hapseden çağ dışı anlayışı reddederek, pozitif ayrımcılık ilkesini hayata geçirerek; bu ilkeyi anayasa ile güvence altına alarak bu alanda bir zihniyet devrimi ve hukuk devrimi gerçekleştirdik. Evde bakılan her engelli birey için bakımı yapan yakınına ayda bir asgari ücret, bugünün değeriyle 630 TL ödeme yapılıyor.2006’dan itibaren 285 bin özürlü yakını bu desteklerden faydalandı. Kurulan engelsiz yaşam merkezleriyle engelli kardeşlerimizin çok rahat ve konforlu şekilde, uzmanlarca bakımı gerçekleştiriliyor. Şu anda 93 yaşam evinde, her evde 12 engelli kardeşimiz bulunacak şekilde bu hizmet yürütülüyor. Özürlü aylıklarını ciddi oranda arttırdık; daha önce sadece 25 TL olan özürlü aylığını, 300 TL’ye yükselttik. İhtiyacı olan tüm engelli kardeşlerimiz, taşıma ücreti de devletimizce karşılanmak suretiyle, özel eğitim merkezlerinden ücretsiz yararlanıyor. Engelli çocuğu bulunan anneler, 5 yıl erken emekli olabiliyor; engelli çocuğu bulunan ebeveynler, günde 1 saat bakım izini alabiliyorlar. Bu hizmetlerin gerçekleştirilmesinde ve engelli kardeşlerimizle ilgili toplumsal duyarlılık ve farkındalığın arttırılması için bizlerle beraber aynı yolda hizmet veren tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ve Sivil toplum kuruluşlarına öncelikle teşekkürü bir borç bilmekteyiz. Engelli kardeşlerimiz için sosyal ve ekonomik hayatlarında tüm engellerin kalktığı, toplumsal duyarlılık ve farkındalığın hizmet alanlarının tümünde yaşandığı daha güzel günlere ulaşmak için tüm gücümüzle kendilerinin hizmetinde olduğumuzu belirtmek isteriz.
Bu duygu ve düşüncelerle engelli kardeşlerimizin 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftasını en içten dileklerimizle kutlar, selam ve sevgilerimi sunarım.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here