“Üniversite Kavramı Etrafında Tartışmalar” yarın yapılacak

13
Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nün düzenlediği “Üniversite Kavramı Etrafında Tartışmalar” Konferansları’nın 2’ncisi Kültür Merkezi Alt Salonu’nda yarın gerçekleştirilecek.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü tarafından, üniversite kurumu ve kavramına dair bir tartışma zemini sağlamak, üniversite mensuplarının ve öğrencilerinin entelektüel gündemini oluşturmak gibi amaçlarla ana teması“Üniversite Kavramı Etrafında Tartışmalar” olan konferanslar dizininin 2’ncisi gerçekleştirilecek. 
“Üniversite’de Siyaset”  konu başlığı altında Prof. Dr. İsmail Çoşkun tarafından verilecek olan konferans Kültür Merkezi Alt Salonu’nda yarın  16.00-18.00 saatleri arasında düzenlenecek.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Coşkun’un vereceği konferansta “Üniversite ve Siyaset İlişkisi” tartışmaya açılacaktır.  Prof. Dr. İsmail Coşkun, konuşmasında Batı ve Türkiye deneyimleri üzerinden modern devlet ve onun siyaset örgütlenmeleri ile fazlasıyla yakın ilişki içinde kimliğini kazanan Üniversite’nin, devlet/siyaset ile ilişkisini ve bu ilişkide yaşanan sorunları ele alacak.  
* Prof. Dr. İsmail Coşkun kimdir?
1959 Kozan/Adana doğumlu olan İsmail Coşkun, ilk ve orta öğrenimini Kozan’da, lisans öğrenimini ise (1977–1981) İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünde tamamladı. Aynı bölümde 1986’da araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan Coşkun, 1987’de “Niyazi Berkes’te Doğu-Batı Problemi”, 1991’de “Modern Devletin Doğuşu” konulu yüksek lisans ve doktora tezlerini tamamladı. “Modernleşme ve Bağımlılık” isimli çalışması ile 1998 yılında doçent oldu. Halen aynı bölümün başkanlığını sürdüren Prof. Dr. İsmail Coşkun’un ilgileri sosyolojik düşünce, Türk modernleşmesi, Türkiye’de sosyoloji, modern devlet, modern toplum, sosyoloji kuramları, şarkiyatçılık, ütopya ve ters ütopyalar, edebiyat sosyolojisi, toplumsal değişme ve sosyal problemler alanlarında yoğunlaşmaktadır. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here