UMKE’nin tam donanımlı aracı oldu

9
Kırklareli İl Sağlık Müdürü Saymaz; “Bakanlığımızca, UMKE ekiplerimize tam donanımlı araç tahsis edildi” dedi.
HABER MERKEZİ
Sağlık Bakanlığı tarafından, Kırklareli Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’ne (UMKE) tam donanımlı araç tahsis edildi.
Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Mustafa Saymaz, Sağlık Bakanlığı tarafından UMKE ekiplerine tam donanımlı 2012 model 4X4 Arazi Aracı tahsis edildiğini söyledi.
Saymaz; “Yurdumuzda ve yurt dışında, başta deprem olmak üzere olası afetlerde iyi eğitilmiş ve ihtiyaca uygun donatılmış ekipler aracılığı ile en kısa sürede enkaza yönelik medikal kurtarma hizmetlerinin sunulması, hızlı ve güvenli bir şekilde hasta-yaralı naklinin sağlanması, nakil sonrasında acil tedavi ünitelerinin ve hizmetinin temini ve tüm bu işler için gerekli profesyonel yönetim organizasyonunun oluşturulması amacı ile “Afetlerde Sağlık Organizasyonu Projesi” kapsamında 19 Mart 2004 tarihinde “Afetlerde Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı” kuruldu.
Bu kapsamda İlimizde 02 Mayıs 2005 tarihinde Kırklareli “Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri” (UMKE) kuruldu” dedi.
Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) Neden Kurulduğunu anlatan Saymaz, Türkiye topraklarının yüzde 91’inin deprem kuşağı bulunduğunu söyledi.
Saymaz, konuşmasına şu şekilde devam etti; “Ülkemizde doğal olaylar nedeniyle gelişen afetler sonucunda binlerce ölüm olmuştur bu ölümlerin dağılımı yüzde 65’i depreme, yüzde 15’i heyelana, yüzde 12’si su basmasına, yüzde 7’si kaya düşmesine, yüzde l’i de çığ düşmesine bağlıdır.
Bu oranlardan da anlaşıldığı gibi, ülkemizde afetlere neden olan en önemli olay depremdir. Türkiye, topraklarının yüzde 9l’i deprem kuşağında bulunmaktadır ve bu kuşağın çok büyük bir kısmı 1 dereceden deprem bölgesidir.
Medikal Kurtarma Ekipleri tarafından enkaz altındaki hasta veya yaralıya zamanında tıbbi müdahale büyük önem taşımaktadır. Bu süre zarfında afetzedeye zamanında tıbbi müdahale edilememesi, enkazdan çıkarılma ve sevk aracına taşınma sırasında çağdaş teknikler kullanılamaması hayatı tehdit eden kalıcı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.
Kırklareli Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri 2005 yılında UMKE Temel Eğitimini başarı ile tamamlayan 18 üye ile yola çıkmış olup, müteakip yıllarda devam eden temel eğitimler sonunda bu sayıyı 39’a yükseltti.
Kırklareli Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri aralıksız olarak eğitim ve tatbikatlarına devam ediyor. 
Van’da meydana gelen deprem sonrasında Sağlık Bakanlığı talepleri doğrultusunda ilimiz Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinden (UMKE) 1 adet UMKE Timi 03 Kasım 2011 tarihi itibariyle Van’a görevlendirdik. Ekibimiz 21 Kasım 2011 tarihine kadar Van ve Erciş ilçesinde hem enkaz altı medikal kurtarma faaliyetleri hem de deprem bölgesindeki sağlık hizmetlerini destekleme faaliyetlerini gerçekleştirdiler.
7,2 şiddetindeki depremde çöken Van’daki Bayram Otelin enkazından uzun süren çalışmalar sonucu depremzedeleri çıkardılar.”
Dr. Saymaz, UMKE’ye tahsis edilen aracın tam donanımlı olduğunu belirterek araç özelliklerini şu şekilde anlattı;
“UMKE ekibimizin kullanımında hali hazırda bir adet Isuzu D-Max marka arazi aracı vardı. Ancak aracın tek olması dolayısıyla geçtiğimiz Kasım ayında Sağlık Bakanlığı tarafından Kırklareli UMKE ekiplerine tam donanımlı 2012 model Mitsubishi marka 4X4 arazi aracı tahsis edildi. Aracımızda navigasyon ve GPRS cihazları, araç telsizi, mobil jeneratör ve çekme halatlı vinç özelliğini taşıyor” şeklinde konuştu. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here