“Ulusal Süt Konseyi Çiğ Süt Fiyatları’na müdahale ediyor”

16
Kırklareli İli Süt Üreticileri Birliği Başkanı Asım Karakaya Ulusal Süt Konseyi’nin Çiğ Süt Fiyatları’na müdahalede bulunduğunu belirterek yaptığı açıklamasında şunları kaydetti;
HABER MERKEZİ 
Kırklareli İli Süt Üreticileri Birliği Başkanı Asım Karakaya Ulusal Süt Konseyi’nin Çiğ Süt Fiyatları’na müdahalede bulunduğunu belirterek yaptığı açıklamasında şunları kaydetti; 
“Süt üreticilerimiz için en önemli konu sütün fiyatı, pazarlanması ve ödemelerinin aksamadan alınmasıdır. Bunların yanı sıra girdi maliyetlerinin en uygun seviyede tutulmasıdır. Özellikle son altı ay içinde yem fiyatlarındaki aşırı düzeydeki artışa karşılık süt fiyatlarının artışı çok yetersiz kalmıştır. Bu nedenle süt fiyatlarının istikrara kavuşturulması için Birliğimizin de üyesi olduğu Ulusal Süt Konseyi (Ülke düzeyinde Süt ile ilgili birlik, kurum ve kuruluşların üyesi olduğu üst kurul ) çalışmalarda bulunmuş olup Süt fiyatını 15 Ekim 2011 sonrası 0,800TL/LT. olarak belirlemiştir. Her ne kadar bu fiyat beklenen düzeyde olmasa da önümüzdeki dönemlerde süt fiyatlarında kademeli olarak istikrarın sağlanması açısından önemli bir gelişmedir. Bu fiyatın altına düşülmeyeceği aksi durumda gerekli tespit ve bilgilendirme yapıldıktan sonra müdahale edileceği önemle üreticilerimize bildirilir. Yakın geçmişte bu sıkıntıyı yaşadığımız unutulmamalıdır. Bu bilgi ışığında önümüzdeki Kurban Bayramı dolaysıyla anaç hayvanlarını kurbanlık olarak satma düşüncesinde olan üreticileri caydıracağı ümidi taşımaktayız.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 2011 yılında Çiğ Süt Desteklerinin 3’er aylık dönemlerde ödeneceği ilgili tebliğde belirtilmiş, Ocak-Şubat-Mart aylarına ait Çiğ Süt Destekleri planlanan dönemden az bir gecikme ile ödenmiştir. 2. Dönem olan Nisan-Mayıs-Haziran aylarına ait süt kayıtları Ulusal Süt Kayıt Sistemi’ne girilmiş, hak ediş işlemleri tamamlanmıştır. Planlanan dönemde ödemenin yapılamaması bu sürenin uzaması ise üreticilerimizi zor durumda bırakmıştır. Desteklerin Kurban Bayramı öncesi ödenmesinin üreticilerimizi bir nebze rahatlatacağı düşüncesindeyiz.
Kırklareli İli Süt Üreticileri Birliği; Kırklareli il merkezi ve Lüleburgaz ilçe merkezinde olmak üzere iki büroda faaliyetlerini sürdürmekte ayrıca da 31 Ekim İtibari ile Vize’de yeni şubemiz açılışını yapacaktır. Diğer ilçelerde de aşamalı olarak üye yoğunluğuna göre büro açma çalışması yapılmaktadır. Birliğimiz; üyelerimizin düzenli bir şekilde devlet desteklemelerinden faydalanabilmesi ve ihtiyacı olan üreticilerimizin süt pazarlama işine aracılık edilmesi için uğraş vermektedir. Bütün çiftçilerimizin Kurban Bayramını şimdiden tebrik eder, bereketli ve bol kazançlı günler dileriz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.