Ulus; “Trakya Arısı adeta İç Anadolu ve Doğu Karadeniz’in sigortası oldu”

87
* Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Rıdvan Ulus; “İç Anadolu ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan arı ölümlerindeki açık Trakya Arısı ile karşılanıyor” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Rıdvan Ulus Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca koruma altına alınarak çalışkan ve hastalıklara karşı dirençli özellikleri ile Türkiye’de kendisini kabul ettirdiğini söyledi.
Trakya Arısı’nın değişik iklim koşullarına da uyum sağlayarak oldukça verimli olabildiğini ifade eden Ulus, mevsim şartlarının uygun olması halinde sezonda bir kovandan yaklaşık 50 kilogram bal hasat edilebildiğini belirtti.
Trakya Arısı’nın genetik yapısının önemli olduğunu vurgulayan Ulus; “Genetik yapısının ne kadar kıymetli olduğu ortadadır. Bütün dünyada hayvan ve bitki genleri koruma altında. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da bu çerçevede Trakya arısını genetik yapısı bozulmadan 2010 yılında koruma altına aldı. Bütün arıcılarımız da bu konuda hassas davranıyor. Genetiğinin korunması dolayısıyla değişik iklim koşullarına dayanıklılık, çalışkanlık, uzun ömürlülük, saflık ve kendini temizleyen özelliğini kaybetmedi. Buda Trakya arısına gösterilen ilgiyi arttırdı” dedi.
İç Anadolu ve Doğu Karadeniz’de ki arıcıların Trakya arısına yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayan Ulus; “İç Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgesinde yaşanan arı ölümlerindeki açık Trakya arısı ile karşılanıyor. O bölgedeki arı ölümlerine göre her yıl talepler değişiyor. Bu yıl İç Anadolu ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nde arı ölümlerinin fazla olması dolayısıyla Trakya arısına da talep arttı. Buda bizim açımızdan güzel bir şey. Trakya Arısı adeta İç Anadolu ve Doğu Karadeniz’in sigortası oldu. Değişik iklim koşullarına dayanıklılık, çalışkanlık, uzun ömürlülük, saflık ve kendini temizleyen özelliği dolayısıyla daha çok rağbet görüyor. Her arı ırkında bu özellikler olmadığı için bölge değişiminde verim alınamıyor ve kısa sürede ölüyor. Trakya Arısı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca Kırklareli’nin batı bölgesinde oluşturulan izole alanda korunuyor. Bizde bundan çok memnunuz. Trakya arısını koruyacağız ve çoğaltacağız."
Ulus, Ortadoğu Teknik ve Namık Kemal Üniversitesi’nce yapılan araştırmaya göre, diğer Arı Irkları’na göre 9 gün daha fazla yaşadığı ve Türkiye’nin en sakin arı ırklarından biri olduğunu kaydetti. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here