Ulus; “Kışa genç ana arılarla girilmeli”

16
Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Rıdvan Ulus, bal verimini arttırmak amacıyla kışa genç ana arılarla girilmesi uyarısında bulundu.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Rıdvan Ulus, bal verimini arttırmak amacıyla kışa genç ana arılarla girilmesi uyarısında bulundu. Ulusyaptığı açıklamada, bal hasadı yapan arıcıların kış hazırlıklarına başlaması gerektiğini söyledi.
Genç ana arıların hem bal verimini arttırdığına hem de kış ölümlerini azalttığına dikkat çeken Ulus, şöyle konuştu:
"Yaşlı ana arıların kış şartlarına dirençleri azalıyor. Arı kolonisinde hakimiyetini kaybettiğini için arı ölümler artıyor. Arıcılarımızın kışı genç ana arılarla geçirmesi çok önemlidir. Bal verimini arttırmak için kışa genç ana arılarla girilmesi gerekiyor. Aynı zamanda arıların kışlık besin ihtiyaçları kek ve şerbetle karşılanmalıdır. Kış hazırlıklarının son aşaması da toprak üzerinde duran kovanların kaldırılmasıdır. Kovanlar kış aylarında aşırı nem yapıyor. Dolayısıyla bir takım hastalıkları da beraberinde geliyor. Bunu önlemek amacıyla arı kovanları yerden en az 40 santimetre yükseğe konulmalıdır."
Ulus, kış hazırlıklarının son derece önemli olduğunu kaydetti. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here