Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 71. yılında törenlerle anıldı

6
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 71. yılında törenlerle anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, dün ölümünün 71. yılında tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de törenlerle anıldı. Gerçekleşen çelenk töreninde, saat 09.05’de tüm Kırklareli’de hayat durdu ve vatandaşlar Ata’sı için iki dakikalık saygı duruşunda bulundu. Çelenk töreninin sonrasında ise Kültür Merkezi’nde bir anma programı tertiplendi.

Atatürk Anıtı önünde başlayan törenlerde Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcısı Kurmay Albay Zorlu Topaloğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl, Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, siyasi parti, kurum ve kuruluşların temsilcileri anıta çelenk sundu. Çelenk törenine ayrıca; Kurum müdürleri, emniyet mensupları, öğrenciler ve askeri erkan katılım gösterdi.

Çelenk sunumu ve Ulu önderimizin vefat saati olan saat 09.05’deki saygı duruşunun ardından, hep bir ağızdan İstiklal Marşımız okundu. Böylece Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen anlamlı tören sona erdi.   Atatürk, Kültür Merkezi’nde anıldı

Ulu Önder Atatürk’ün 71. ölüm yıldönümü, Kültür Merkezi’nde yapılan ve Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan törenlerle anıldı.

Saat 10:30’da başlayan törenlere Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcısı Kurmay Albay Zorlu Topaloğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl, Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, siyasi parti, kurum ve kuruluşların temsilcileri, askeri erkan, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İlk olarak saygı duruşunun yapılarak İstiklal Marşı’nın okunduğu etkinlikler, Tarih Öğretmeni Nazmi Gümüşoğlu’nun günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Gümüşoğlu konuşmasında, Atatürk’ün yüksek karakterini anlatan cümlelere yer verirken, O’nun yaptıkları ve bize bıraktıkları ile ilgili önemli vurguların yapıldığı söylemlerde bulundu.

Bu konuşmanın ardından kürsüye Topçu Bnb. Ergün Oral geldi. Oral’ın, Atatürk’ün askeri kişiliğini anlattığı konuşmasına slayt eşliğinde, Atatürk’ün fotoğrafları ve yabancı devlet adamlarının onun hakkında söylediği sözler eşlik etti.

Daha sonra Atatürk’le ilgili şiirler okundu ve program 10 Kasım Oratoryo’su ile devam etti. Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından haftalar öncesinden prova edilerek hazırlanan oratoryo, duygu dolu anların yaşanmasına sahne oldu. Öğrencilerin oldukça yürekten seslendirdiği mısralar ve anlatımlar, izleyenleri hem gururlandırdı, hem de gözyaşlarına boğdu.

Son olarak okulun müzik öğretmeni Süheyla Solak’ın şefliğinde öğrencilerden oluşan koro, Atatürk’ün sevdiği şarkılar ve türkülerden seslendirmeye başladı. Vardar Ovası, Kırmızı Gülün Alı Var, Alişimin Kaşları Kara gibi, Ata’mızın severek dinlediği birçok şarkı, koronun muhteşem performansıyla Kültür Merkezi’nin salonunda yankılandı. Büyük alkışların ardından Kültür Merkezi’ndeki anma etkinlikleri sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.