“Ülkemizin önü açıldı”

1
* Zengin; “Biz aldığımız oy oranıyla mutlu değiliz. Kırklareli’de zaten mevcut Milletvekillerimizi koruduk. Hedefimiz 3-0’dı bir tarih yazmaktı Kırklareli’de. AKP’nin iktidardan gitmesi hepimizi çok rahatlatacaktır diye düşünüyorum” dedi.
HABER MERKEZİ 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin, 07 Haziran 2015 Pazar günü yapılan Milletvekili Genel Seçimleri’nin ardından gazetemize açıklamalarda bulundu.
Kırklareli’de 3-0 yapmak, Türkiye genelinde iktidar olabilmek için 7 Haziran Seçimleri’ne tüm teşkilatları ile birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde hazırlandıklarını söyleyen Zengin, 2014 Yerel Seçimleri’ne göre Kırklareli genelinde CHP’nin oylarının 12 bin civarında arttığını söyledi.
Zengin; “Yaklaşık 116 bin oy almamıza rağmen bu 3-0 yapmamıza yetmedi. AKP bizim istediğimiz şekilde oy kaybetmedi. Gerçi AKP Kırklareli’de oy kaybetti ancak bizim tahmin etmediğimiz kadar kaybetmedi. Merkez İlçe’de 1. Parti biz olduk, 2. Parti MHP oldu, 3. Parti’de AKP oldu. Lüleburgaz’dan gelen oylarla AKP 1 Milletvekilliği’ni aldı.”
* “Bundan sonraki süreçte de AKP’nin bir hükümet kurabileceğine inanmıyorum” 
Zengin konuşmasını devamında AK Parti iktidarı 7 Haziran’dan itibaren sona erdiğini ifade ederek şunları kaydetti; “AKP İktidarı 7 Haziran tarihinden itibaren sona erdi. Tek başımıza iktidar olamadık ve Kırklareli’de 3-0 yapamadık ama en azından AKP İktidarı son buldu. Bundan sonraki süreçte de AKP’nin bir hükümet kurabileceğine kesinlikle inanmıyorum. Bu süreçten sonra Genel Başkanımızın başkanlığında bir koalisyon hükümeti olur diye düşünüyorum. Bu konuda Genel Başkanımız gereken açıklamayı yaptı.  MHP’nin tavrı tam netleşmedi ama HDP’nin ve CHP’nin tavrı AKP ile kurulacak koalisyon hükümetinde yer almayacak. Çünkü AKP kendisi hükümetin içinde olunca şimdiye kadar yaptığı yolsuzlukların hesabının sorulması söz konusu olamaz. Yolsuzluk yapıldıysa, hesabı sorulacaksa AKP’nin içinde olmadığı bir hükümetle söz konusu olabilir. Buda CHP, MHP Koalisyonu ve HDP’nin dışarıdan desteği ile olur. Biz aldığımız oy oranıyla mutlu değiliz. Kırklareli’de zaten mevcut Milletvekillerimizi koruduk. Hedefimiz 3-0’dı bir tarih yazmaktı Kırklareli’de. AKP’nin iktidardan gitmesi hepimizi çok rahatlatacaktır diye düşünüyorum. Ülkenin önü açılacak. RTÜK artık istediği gibi artık at koşturamayacak. Şuan için Muhalefet iktidar pozisyonunda. Devletin bütün kurumlarında bu aynı şekilde olacak.  AKP’nin Diyarbakır’da %13 oyu vardı. HDP barajı aşamasaydı AKP 11-0 yapacaktı %13 oyla. Bu adaletsizlik Seçim Sistemi’nin adaletsizliği. Ben yeni kurulacak CHP, MHP, HDP Hükümeti’nin ilk işinin emeklilere bayramda ikramiyelerini vermek ve Seçim Barajı’nı düşürmek olacağına inanıyorum. 3 Parti’nin bu konuda beyanatları var.” (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.