“Üç yıldır dedemin ismine yapılan bu saygısızlığa bir son verilsin”

9
Geçtiğimiz yıllarda yapılan tabela ve kapı numarası yenileme işlemlerinin ardından adres bulmak artık daha da kolaylaştı.

HABER MERKEZİ
 Fakat Karacaibrahim Mahallesi sınırları içinde yer alan ve yeni düzenlemeye göre adlandırılmış bir sokak ismi varki sürekli olarak karışıklığa neden oluyor.
Sokağın ismi “Aşık Ali Tanburacı Sokağı” olarak geçiyor. Tabelaya göre “Aşık Ali Tanburacı” olan bu sokak, Aşık Ali Tanburacı’nın hayatta olan tek torunu Rasim Savaş Ergüven’in iddiasına göre resmi evraklarda hem “İntibah Sokak”, hem de “Gazi Hasan Tepeli Sokak” olarak geçiyor. Rasim Savaş Ergüven, tabela olarak “Aşık Ali Tanburacı” olan, fakat resmi kayıtlarda eski isimleri geçerli olan bu sokağın dedesinin ismine yapılan bir saygısızlık olarak nitelendiriyor.
Rasim Savaş Ergüven, 3 yıl önce dedesinin isminin bir sokağa verilmesi işleminden oldukça memnun kaldığını, fakat geçen süre zarfında dedesinin isminin sadece bir tabeladan ibaret olduğunu ve bu durumun canını çok sıktığını ifade etti. “Aşık Ali Tanburacı” isminin Babaeski İlçesinde de bir sokağa verildiğini belirten Ergüven şunları söyledi;
“Kırklareli’de bulunan “Aşık Ali Tanburacı Sokağı” sadece tabeladan ibaret, bir sokağa sadece tabela konularak isim verilmez. Bu ismi verirsen geriye kalan diğer işlemleri de tamamlaman gerekir. Babaeski ilçesinde de “Aşık Ali Tanburacı Sokağı” bulunuyor ve bu sokak ismi resmi olarak geçerliliğini 6 yıldan beri sürdürüyor. Bu konuda çok sıkıntılı olduğumu söylemek istiyorum. Kırklareli Belediyesi dedemin ismini yaşatmak için böyle bir işlem yapmışsa eğer bu ismi güzel ve herkesin göre bileceği bir sokağa vermesi gerektiğini düşünüyorum. Eski adıyla “Mezarlık Sokak” olan sokağın ismi “Gazi Hasan Tepeli Sokak” olarak değiştirildi, bu sokak ismi resmi kurumlara bildirildi ve gereken işlemler bu isim ile yapılıyor. Fakat dedemin ismi “İntibah Sokak” ve “Gazi Hasan Tepeli Sokak” isimlerinin gölgesinde sadece tabela olarak bulunuyor. Uzun zamandır yaşanan bu durumda beni gerçekten çok üzüyor. Çok sayıda kıymetli eserlere imzasını atmış bu ismin bu şekilde kullanılması gerçekten çok acı bir tablo oluşturuyor.
Yetkililerden şunu rica ediyorum, dedemin ismi eğer bu sokakta kalacaksa resmileştirilsin, eğer resmiyet kazanmayacaksa üç yıldır dedemin ismine yapılan bu saygısızlığa bir son verilsin ve bu tabelalar buradan kaldırılsın.”
“Aşık Ali Tanburacı Sokağı” tabelasının biri bahçe duvarına, diğeri ise bir evin duvarında, görünmeyecek ve üstü boyalı bir şekilde bulunduğunu belirten Ergüven, sokakta oturan sakinlerin dahi bu saygısızlığa ortak olduklarını ifade etti. (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.