“Üç Ülke Trakya Bisiklet Turu”

7
EDOSK’tan bölgenin Uluslararası Bisiklet Turizmi’ne katkı yapacak Bisiklet Turu
HABER MERKEZİ
Trakya’daki Bisiklet Turizmi’ni geliştirmek adına Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Derneği tarafından geliştirilen “Üç Ülke Trakya Bisiklet Turu” başladı. Edirne’nin yanısıra Kırklareli, Yalova, Muğla, İstanbul  ve İzmir’den katılan toplam 18 bisikletli, Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan’I kapsayan tur için Mimar Sinan Heykeli önünden hareket etti.
EDOSK tarafından; Edirne’nin yanısıra Trakya ve çevresini kapsayan bölgedeki var olan bisiklet turizmi potansiyelini geliştirmek ve bisiklet turizmini sürdürülebilir hale getirmek için planlanan “Üç Ülke Trakya Bisiklet Turu” 18 bisikletlinin katılımıyla başladı. Mimar Sinan Heykeli önünden hareket eden bisikletlileri uğurlamaya Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır, Belediye BaşkanYardımcısı Dr. Ertuğrul Tanırkulu, EDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu ve EDOSK yöneticileri katıldı. 
Kortej halinde Edirne caddelerini pedalladıktan sonar Karaağaç üzerinden Pazarkule Sınır Kapısı’na varan bisikletliler burada karşılaştıkları Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın’la bir sure sohbet ettikten sonar Yunanistan’a geçti. Orestiada’yı geçerek geceyi Osmanlı’nın çok kısa bir dönem başketliğinide yapan şehzade şehri Dimetoka’da geçirecek olan bisikletliler daha sonar Bulgaristan’a Rodop Dağları eteklerindeki Ivaylovgrad ve ardından Svilengrad Kasabaları’nda konakladıktan sonar Pazarkule Gümrük Kapısı üzerinden tekrar Edirne’ye dönecek. Turun son gününde ülkenin ve uluslararası bisiklet festivallerinin en kalabalık ve eskilerinden biri olan 10 Mayıs 2015 tarihindeki “7. Uluslararası Edirne Bisiklet Festivali ve Avrupa Günü” coşkusuna da ortak olacak.
* “Turistik ve Kültürel Değerleri kapsayan tur”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan EDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu, bir süredir üzerinde çalıştıkları turu ilk kez gerçekleştirecek olmanın heyecanını ve sevincini yaşadıklarını ifade ederek; “Bu bisiklet rotasını Türkçe ve İngilizce olarak planlayıp tanıttık. Bisiklet destinasyonunun bu sene ilk olmasına rağmen katılımın iyi oldu. Sultanlar Şehri Edirne’den başlayıp Şehzadeler Şehri Yunanistan’ın Dimetoka Şehri’nde devam eden bu tur Rodop Dağları’nı, Meriç Nehri’ni, Ardaboylarını, Kızıl Nehri, Roma Evleri’ni, Trakmezarlarını, Dağları, Ovaları, kısaca tüm turistik ve kültürel değerleri kapsıyor” dedi.
* Eurovelo-13 Turu Haziran’da
Bacıoğlu ayrıca EDOSK’un yine buna benzer bir bisiklet turizm destinasyonu organizasyonu olan Eurovelo 13 Yunanistan-Türkiye-Bulgaristan Turu’nun 10 Haziran 2015 tarihinde başlayacağını, bu turun Yunanistan’da Arda Nehri kenarından başlayıp Edirne ve Kırklareli sınır bölgelerinden geçip Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısı Rezovo Köyü’nde tamamlanacağını ifadeetti. (s.e.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here