Üç Şerefeli Cami’nin 16 Yıl Süren Restorasyonu Tamamlandı

24
Edirne’nin önemli tarihi yapılarından biri olan Üç Şerefeli Cami’de 16 yıldır süren restorasyon tamamlandı. 1443-1447 arasında Sultan II. Murat tarafından yaptırılan tarihi caminin kurtarılması için değişik zamanlarda restorasyon çalışmaları başlatıldı. 

 

HABER MERKEZİ


Bu çalışmalar sonucunda caminin temelleri önemli bir ölçüde güçlendirildiyse de ödenek sıkıntısı nedeniyle bu çalışmalar bir türlü tamamlanamadı. Son olarak 16 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmaları 2006 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ayrılan ödenek sayesinde hızlandırıldı. 3 yıl devam eden çalışmalar sonucunda caminin iç kısmı ibadete hazır hale getirildi. Son olarak çevre düzenlemesi yapılan Üç Şerefeli Camii Ramazan ayı itibariyle hazır hale getirildi.
Edirne Valisi Mustafa Büyük, Üç Şerefeli Camii’nin Selimiye’den sonra şehrin en önemli tarihi yapısı olduğunu söyledi. Caminin yaklaşık 16 yıl önce restorasyona alındığını hatırlatan Vali Büyük, "Eğer Selimiye Edirne’de olmamış olsaydı tek başına bu camii Edirne’yi tanıtacak özellikte bir yapı olurdu. Ayrıca önderlik yaptığı konumları var. Son cemaat mahalli, avlulu sistem, Selçukludan Osmanlı’ya geçişte ilk bu camide kullanılmaya başlanmış. Farklı mimari yapıda ve değişik zamanlarda yapılmış olan 4 minaresi ve çok önemli kapısı bulunuyor. Uzun minaresinde farklı merdivenlerden minareye çıkış Selimiye’den yaklaşık 100 yıl önce bu camide uygulanmış." dedi. (ek)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here