Tütün ürünleri ayrı bir bölümde satılacak

6
 “Tütün Mamulleri ve Alkollü İçeceklerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” hükümlerinin yayımlandığını belirten Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. M. Mustafa Saymaz şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
“Bilindiği üzere tütün mamulleri ve alkollü içkilerin tanıtımına, satışına ve sunumuna ilişkin faaliyetlerin usul ve esaslarını düzenleyen “Tütün Mamulleri ve Alkollü İçeceklerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” 07.01.2011 tarihli ve 27808 sayılı  Resmi Gazetede yayımlanmış olup ilgili maddeleri 07.07.2011 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmiştir. 
Bu yönetmelik hükümlerine göre; Tütün ürünleri işyerinin dışından görünmeyecek şekilde, ayrı bir bölümde, 18 yaşını doldurmamış kişilerin doğrudan ulaşamaması için tedbir alınması kaydıyla, çalışanların gözetim ve denetimi altında satılacaktır. Tütün mamulleri, işyerinin fiziki koşulları sebebiyle satış ünitesinin dışarıdan görünmesinin engellenemediği durumlarda, bu ünitenin içi görünmeyecek, şeffaf olmayacak şekilde olması sağlanacaktır. Tüketicilerin içeriye girmeksizin alışveriş yapabildiği büfeler haricinde, tütün mamulleri; çocuklara yönelik olan materyaller, çocuk dergileri, kitap ve yayınlar, çocuk kıyafetleri, kırtasiye, oyuncaklar ile cips, çikolata ve şekerleme benzeri çoğunlukla çocuklar tarafından tüketilen ürünlerle bitişik olan alanlarda satılmayacaktır. Satış üniteleri üzerinde herhangi yazılı, görsel, işitsel unsur olmayacak, reklam içerikli ibare ve işaretler bulunmayacak, birden fazla renk kombinasyonu kullanılmayacaktır. Birden fazla satış ünitesi olması durumunda, tüm ünitelerin aynı renkte olması sağlanacaktır. İş yerinin içinde, dışında, vitrininde, tabelalarında da tütün ürünü markalarını çağrıştıran sözcükler, şekiller, resimler, renk kombinasyonları, harfler ve alametler kullanılmayacaktır. Dışarıdan görünmeyen satış ünitelerinde, ürünler resimli sağlık uyarılarının görünmesi engellenmeyecek şekilde, dik olarak bulundurulacaktır. Perakende satıcılar (bakkal, market, süpermarket, kuruyemişçi vb) tütün mamullerinin, ambalajlarını bozmak ya da bölmek suretiyle satış veya sunumunu yapamayacaklardır. İhlal tespitinde Mahalli Mülki Amir tarafından bin 232 TL ile 12 bin 327 TL arasında idari para cezası uygulanacaktır. Tütün mamulleri işyerlerinin birden fazla alanında satışa sunulmayacaktır. Tütün ürünlerine ait fiyat bildirimlerinin, her bir ürünün bulunduğu rafın altına gelecek şekilde, beyaz zemin üzerine en fazla yirmi punto büyüklüğünde siyah renkli harf ve rakamlarla markanın ve güncel fiyatın yazılması şeklinde olacaktır.
Yukarıdaki hususlara aykırı durum tespitinde denetim ekiplerince tutulan tutanak Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’na (TAPDK) iletilecektir. İşletmeye, ilgili kurum tarafından gerekli tedbirleri alması için 15 gün ek süre verilecek, ihlalin devamı halinde 36 bin 983 TL İdari Para Cezası uygulanacaktır.” (s) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.