Türkkan: “Doğa bilincini küçük yaşta aşılamak çok daha verimli olacak”

10
"Sürdürülebilir Kalkınma İçin Istrancalar’ın Ortak Korunması" projesi kapsamında Türk ve Bulgar öğrencilere Kırklareli’nde doğa eğitim verilmeye devam ediyor.
HABER MERKEZİ
"Sürdürülebilir Kalkınma İçin Istrancalar’ın Ortak Korunması" projesi kapsamında Türk ve Bulgar öğrencilere Kırklareli’nde doğa eğitim verilmeye devam ediyor.
Dereköy Doğa Eğitim Merkezi’nde Türk ve Bulgar öğrencilere doğa eğitimi veriliyor.
DAYKO Başkanı Nusret Türkkan,   yaptığı açıklamada, Kırklareli Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ile Doğal Yaşamı Koruma Vakfı’nca (DAYKO) hazırlanan, "Sürdürülebilir Kalkınma İçin Istrancalar’ın Ortak Korunması" projesi kapsamında Türkiye’den 10, Bulgaristan’dan 21 öğrenciye doğa eğitimi verdiklerini söyledi. 
Projeyle iki ülke öğrencilerinin kaynaşacağını, eğitimlerle doğanın daha etkin korunacağını belirten Türkkan, şöyle konuştu: "2010’da açılan Türkiye’nin ilk doğa eğitim merkezi ilk kez yabancı öğrencilere ev sahipliği yapıyor.  Istrancalar’ın doğal biyolojik zenginliklerini gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Proje kapsamında 120 öğrenci yıl boyunca merkezde eğitim görecek. Istrancalar’ın korunabilir ve sürdürülebilir gelişimi için proje önemli. Eğitimler kapsamında merkeze yakın köylere götürülen çocuklar, bölgenin kültürünü, ekosistem yapısını inceliyor, ineklerden süt sağıp, kümeslerden yumurta topluyor. Çocuklara doğa sevgisi aşılanıyor."
Türkkan, çocukların doğa ile iç içe olmasını istediklerini vurguladı. Öğrencilerin merkezde hem eğitim aldığını hem de tatil yaptığını ifade eden Türkkan, "Doğa bilincini küçük yaşta aşılamak çok daha verimli olacak" diye konuştu.
Orman ve Su İşleri Kırklareli Şube Müdürü Filiz İhtiyar ise doğa sevgisinin bireylere küçük yaşta aşılanması gerektiğini belirterek, bu projeyi çok önemsediklerini vurguladı.
Yeşil Balkanlar Temsilcisi Stanimira Deleva da Türk ve Bulgar çocuklarının bir araya gelmesinden memnun olduğunu dile getirerek, projenin öğrencilere olumlu katkılar sağlayacağına inandığını kaydetti. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here