Türkkan; “Demirköy’ün içme suyu kaynağı tehlikede”

22
* Demirköy’deki İçme Su Kaynakları’nın bulunduğu bölgeye Bakır Madeni Arama Ruhsatı verildi.  
* Demirköy’deki İçme Su Kaynakları’nın bulunduğu bölgeye Bakır Madeni Arama Ruhsatı verildi.  
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi ile Balaban Köyü arasında çok geniş bir alanı kapsamakta olan proje Demirköy’ün içme suyu kaynaklarını tehlikeye atacağı belirtiliyor. Geçtiğimiz yıllarda bir başka maden arama şirketine maden işletme ruhsatı verilmiş ancak, bu ruhsat Demirköy Belediyesi tarafından iptal ettirilmişti. Şimdi yeniden Kenz Enerji ve Madencilik San. ve Tic. AŞ’ye Bakır Madeni Arama Ruhsatı verildi.
Demirköy Bakır madeni sondaj çalışması Çevresel Etki Değerlendirme Süreci (ÇED) süreci 29.09.2014 tarihinde T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kırklareli Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından resmi sitelerinde duyurularak başlatıldı. Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Başkanı Nusret Türkkan 2831.75 hektar ruhsatlı alan içerisinde 91 adet sondaj noktasında gerçekleştirilecek olan ”Bakır Madeni Arama Sondaj Çalışması” Projesi’nin Demirköy’ün içme suyu alanlarını tehlikeye atacağını belirtiyor.
Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Başkanı Nusret Türkkan; ”Demirköy İlçesinin içme su kaynaklarının bulunduğu yerde bakır madeni arama ruhsatı veriyorlar. İSKİ haritalarında su kaynakları alanı zaten belirtiliyor. Bu ruhsatı verirken Devlet Su İşleri (DSİ) buranın su kaynaklarının merkezi olduğunu bilmiyor mu? Burası Mahya Dağı’nın eteği Mahya Dağı zaten su deposu dağa batırdığınız her gedikten su fışkırıyor. Yapılacak her sondaj su kaynağına rastlayacaktır. Ya tahrip edecek ya da yok edecektir. Tıpkı yol yapımında tahrip edilen su kaynaklarına beton dökerek örtmeye çalıştıkları gibi. Ayrıca Maden ruhsat alanı içinde Beyaz Kayın Ağaçları mevcuttur. Dünyada bu Beyaz Kayın Ağaçları sadece bu ruhsat alanı içerisinde ve Brezilya’da bulunmaktadır. Maden arama bahanesiyle yine binlerce ağaç kesilecek. Umarım bu ağaçları Orman İşletme Kurumu sahip çıkar, kestirmez” dedi. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here