Türkiye’nin ilk Doğa Eğitim Merkezi Dereköy’de açıldı

13
“Yıldız Dağlarında Biyolojik Çeşitliliğin ve Doğal Kaynakların Korunması ve Sürdürülebilir Geliştirilmesi Projesi” ve “22 Mayıs Biyolojik Çeşitlilik Günü” etkinlikleri kapsamında Dereköy’de Yıldız Dağları Doğa Eğitim Merkezi 22 Mayıs 2010 Cumartesi günü saat 15.00’da açılışı yapıldı.


HABER MERKEZİ

Yıldız Dağları Doğa Eğitim Merkezi açılışına Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Çevre ve Orman Bakanlığı, Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Hüseyin Karaosmanoğlu, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç,Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İl Çevre ve Orman Müdürü Fikri Erbaş, Dereköy Muhtarı Remzi Kasap ve diğer kurum kuruluş müdürleri katıldı.
* “Köyümüzde bu merkezin açılması bizleri sevindirdi”
Muhtar Kasap Doğa Eğitim Merkezi’nin Dereköy’de açılması yöre halkını mutlu ettiğini belirterek;
“Biyosfer alanı projesi bölgemizde 2009 yılının şubat ayında başladı. Bölgemizde yer alan 30 yerleşim yerinde tek tek köylerde bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Köylerimizin sahip olan değeri ve gelecekte alanlarımızı nerede ve nasıl görmek istediğimize dair yöre halkının ve bizlerin fikir ve görüşleri alındı. Halkın ve bizlerin katılımı ile hazırlanan yönetim planı ile bunun uygulanması için yönetim modeli oluşturuldu. Görüş ve fikirlerimiz alınarak bir yönetim çalışması yansıtılması bizleri mutlu etti. Yöremizin doğal kalmasında canlı ve bitki örtüsünün korunmasında yöre halkının refahının artmasında bu gün ve gelecekte söz sahibi olmak istiyoruz. Bu kapsamada böylesi doğa eğitim merkezi oluşturulması ve köyümüzde açılması bizleri sevindirdi. Merkezimizin yöremize ve yöre halkına fayda getirmesini temenni ediyor yarınlarımıza sağlıklı bir çevre ve doğa bırakabilmemiz için burada açılan merkezimizin devamlılığını da istiyoruz. Bizim bu etkinliğimizde yalnız bırakmadığınız için köyüm ve yöre halkı adına teşekkür ediyorum” dedi.
* “Bu sayede de tabiatın korunması kendiliğinden gerçekleşecektir”
Çevre ve Orman Bakanlığı, Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;
“Değerli Muhtarım ‘buranın sahibi biziz, biz yönetmek istiyoruz’ dedi. Bizde gönüllü olarak yönetimi kendilerine tebliği ediyoruz. Bu tesis Doğa Eğitim Merkezi olarak Türkiye’de ilk olarak oluşturulan bir Eğitim Merkezi’dir. Burada her çağda, yaşta ve seviyede çocuklarımıza tabiat, tabiatla bütünleşme ve tabiatta yaşamanın zevkini alma gibi hususlarda eğitimler verilecek. Burada konaklatılacak ve misafir edilecek. Dolayısıyla tabiata olan sevgi ve alakası arttırılacak. Bu sayede de tabiatın korunması kendiliğinden gerçekleşecektir. Yasaklama ile koruma mümkün değil. Koruma ancak sevgi, saygıyla olabilir. Biz çevremizi sever, saygı duyarsak elbette ki onu en iyi şekilde korumuş oluruz. Aksi takdirde sevgi ve saygının kalktığı yerde korumanın olması mümkün değildir. Bunu beklemekte boşunadır diye düşünüyorum. Yıkılmak üzere olan eski orman tesislerini ihya ettik ve yeniden ele aldık, onardık ve bazı ilaveler yaptık. Gelecek olan küçük misafirlerimize burada rahat bir konaklama imkanı sağladık. Tabi bunun yürütülmesi konusunda Sayın Valim, İl Özel İdaremiz ve Muhtarımız zaten artık buranın yalnız Muhtarı değil, merkeze gelecek olan çocuklarında babası olacak. Onlara şefkatle bakacak ve onların korunması, kollanması, ihtiyaçlarının karşılanması konusunda çocuklarımız sizlere emanet. Bu vesileyle proje, eğitim merkezi hem Dereköy’ümüze, Kırklareli’mize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun.”
* “Valilik olarak her türlü desteği yardımı göstermeye hazırız”
Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;
“Muhtarımın talebini büyük bir memnuniyetle, aynı zamanda yöre halkının temennisi bizimde yerine gelmesini istediğimiz dua olarak kabul ediyoruz. Bu projenin sahibi burada yaşayanlar. Burayı devam ettirecek, sürdürülebilir halde burada yaşamaya devam edecekte onlar. Projenin başından sonuna, projenin amacı olarak ortaya konulan her şeyin hem ilgilisi, hem yetkilisi hem de sorumlusu burada yaşayan halk. Biz Valilik olarak her türlü desteği yardımı göstermeye hazırız. Netice itibariyle burada bulunuş amacımız, buradaki insanımızın hizmetinde olmak. Kamu hizmetini biz yetki olarak değil, mutlaka yerine getirmesi gereken buradaki insanımıza karşı borcumuz olarak görüyoruz. Tabi burada yaşayan insanlara çevrenin korunmasından söz etmeyi de biz hepinizin affına sığınarak ben edep dışı buluyorum. Çünkü bu insanlar, çevreye nasıl saygı gösterileceğini bizlerden iyi bilirler. Bilmek kıyas etmektir. Buradaki insanların çevrenin bozulduğu yöreleri bir görseler buranın kıymetini ve kendilerinin ne kadar büyük bir bahtiyarlık bir şans içerisinde yaşadığını mutlaka anlarlar. Ben onu anladıklarını var sayıyorum ve farz ediyorum. Bütün gezilerimizde, çevre insanında çok önemli, çok üst düzeyli çevre hassasiyetinde çevre bilinci görüyorum. Tabi bunun devamı da bir şekilde çevrenin ve insanın, insanca yaşama düzeyinde bir gelir seviyesini tutturmanın dengesiyle ölçülür. Bir şekilde onu da sağlayacağız. Bu manada geç kalan, geri kalmış diyeceğimiz, sanayi gelişmelerinden nasibini almamış, yanlış kentleşmenin hışmına uğramamış bölgelerimizi şanslı sayıyoruz. Onları, o el değmemişliği bir avantaj, veri ve üstünlük kabul ediyoruz. Oradan hareketle belki bu yöredeki insanın hayata bakışıyla çevresiyle, doğasıyla, konu komşusuyla, birbiriyle kurduğu ilişkiye bakarak büyük şehirlerimizi de dizayn edebiliriz. Burada bizim kültürümüzün özü var. Bir şekilde göç almamış, göç vermiş belki ama o kültürel ercümence uğramamış. Dolayısıyla burada biz yöre insanının, Muhtarlarımızın, proje sorumlularının, Kaymakamlarımızın bunun devamı için ellerinden geleceğine inancımız tam. Bu günü başlangıç, bir milat kabul ediyoruz. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”
Yapılan konuşların ardından Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Çevre ve Orman Bakanlığı, Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Hüseyin Karaosmanoğlu ve Dereköy Muhtarı Remzi Kasap yaptı. Yıldız Dağları Doğa Eğitim Merkezi’nin gezilmesinin ardından açılış sona erdi. (ue)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here