Türkiye’nin 2. Kadın Valisi Esengül Civelek Kırklareli Valiliği’ne atandı Kırklareli’ye Kadın Eli değecek, her şey daha güzel olacak

48
* Türkiye’nin 2. Kadın Valisi ve Kırklareli Valiliği yapmış olan 43 isim olacak Esengül Civelek Kırklareli’nin İlk kadın Valisi olarak göreve başlayacak.
HABER MERKEZİ
16 Eylül 2014 Tarihli ve 29121 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 15.09.2014 Tarihli ve 2014/6780 Sayılı Valiler Kararnamesi ile Kırklareli Valisi Mustafa Yaman Balıkesir Valiliği’ne atandı. Balıkesir Valiliği’ne atanan Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın yerine Yalova Valisi Esengül Civelek atandı. 
Kırklareli Valiliği’ne atanan Rizeli Eski Valisi Merhum İsmet Gürbüz Civelek’in Eşi Esengül Civelek, Türkiye’nin 2. kadın valisi olarak göreve Kırklareli’de göreve başlayacak.
Kırklareli’ye ilk defüa bir Kadın Vali’nin atanacak olmasını değerlendiren Kırklareli halkı yapılan atamanın son derece yerinde olduğunu belirterek Kırklareli’ye kadın eli değmesi ile birlikte her şeyin daha güzel olacağına inandıklarını ifade ettiler. Türkiye Cumhuriyeti Tarihi’nin 2. Kadın  Valisi olan Esengül Civelek’in Kırklareli’ye atanmış olmasının da Kırklareli adına ayrı bir onur ve gurur kaynağı oluşturduğunu belirten vatandaşlar, yeni Valimiz Esengül Civelek’e görevinde başarılar dilediler.
* Esengül Civelek kimdir? 
Cumhuriyetin 2. Kadın Valisi ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlk Kadın Müsteşarı olan Esengül Civelek
Esengül Civelek, 1958’de Aydın Nazilli’de doğdu. 1980 yılında Maliye Bakanlığı, Hazine Genel Müdürlüğü ve Milletlerarası İşbirliği Teşkilatı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Dairesi Meslek Memurluğunda göreve başladı.
Daha sonra sırasıyla; Mali İşler Uzmanı, Mali İşler ve Personel Grup Başkan Yardımcısı, Mali İşler ve Personel Grup Başkan Vekili olarak Türkiye Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür olarak Uluslararası Haber Ajansı A.Ş.’de Eğitim Müdür Yardımcısı, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri, Genel Müdürlük Müşaviri, Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili olarak Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.’de, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür olarak görev yaptı. 22 Mayıs 2010 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarlığına atanmış ve 17 Ağustos 2011 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararıyla Yalova Valiliği’ne getirildi. 15 Eylül 2014 tarih ve 6780 no.lu müşterek kararname ile Kırklareli Valiliği’ne atandı. Evli ve 2 çocuk annesidir. İyi derecede İngilizce biliyor.
Yöneticilik vasıflarının yanı sıra 1983 yılından günümüze kadar sosyal hizmetlerin tüm alanlarında Onursal Üye sıfatıyla başarılı çalışmalarda bulunmuş olup, bu çalışmalar esnasında 1997 yılında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun bağlı olduğu Devlet Bakanlığı’ndan altın madalya, Yardım Severler Derneği Genel Başkanlığı’ndan Altın Beraat ile ödüllendirildi. Esengül Civelek, Türkiye’yi pek çok uluslararası alanda da başarıyla temsil etti. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here