“Türkiye’de ki yapılan muhasebe mesleği dünyadakilerden aşağı değil birçok ülkeden de ileri”

9
Kırklareli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (KSMMO), İnşaat ve
Yapı Kooperatiflerinin Vergi ve Muhasebe Uygulamalarıyla ilgili sektörel
bazdaki eğitimlerine 15 Aralık 2010 Çarşamba günü oda binası toplantı
salonunda başladı.

HABER MERKEZİ

Oda üyelerine verilen bu eğitim öncesinde Kırklareli SMMMO başkanı Burhan Üstünkol mesleklerinde çok farklı boyutlara geldiğini belirterek şunları kaydetti;
“Bayram öncesi dünya muhasebe kongresi vardı, dünyadaki gelişmelere göre Türkiye’de ki yapılan muhasebe mesleği dünyadakilerden aşağı değil birçok ülkeden de ileri. Oralarda bir sistem kurulmuş ve sistem kendini götürüyor. Türkiye’deki muhasebe mesleğini yapan arkadaşlarımın çektiği çile, harcadığı zaman inanın onlardan çok daha fazla. Ben iddia ediyorum bu mesleği Türkiye’de çok iyi yapan arkadaşlarım oralarda çok çok daha iyi şekillerde yapacaklarına inanıyorum.
Daha öncesinde Sosyal Güvenlikle ilgili bir eğitim yapmıştık. İnşaat ve yapı kooperatiflerinin vergi ve muhasebe uygulamalarıyla ilgili sektörel bazdaki eğitimlerini göreceğiz. Bizim tek sıkıntımız meslek mensupları değil, bizim esas sıkıntımız işlerini yürüttüğümüz mükelleflerdir. İnanın mükelleflerin birçoğu sizlerin aldığı bu eğitimlerden habersiz. Bize şuanda düşen esas görev bu yılki mükelleflere anlatabilmek. Ben tüm arkadaşlarımdan bunu rica ediyorum. Kesinlikle mükelleflere bu işin ciddiyetini anlatmak zorundayız.”
Yeminli Mali Müşavir Recep Selimoğlu ise inşaat olgusu gerek muhasebe, gerekse vergi uygulamalarında uzun yıllar geçmesine rağmen uygulama birliklerinin sağlanamamış bir dal olduğunu ifade ederek; ”Özellikle muhasebe uygulamalarında biz diğer bölgelerde görüyoruz, aynı tür işletmede farklı muhasebe kayırları yapılmakta ve bu kayıtlar nedeniyle de farklı mali kayıtlar üretilmektedir. Burada yapmamız gereken olayın mantığını hem kendi süzgecinden hem de gerek hesap planı, gerek mali tabloları çerçevesinde ele alıp muhasebe hesap planlarının doğru biçimde oluşturulması ve yeri geldiğinde de vergi mevzuatıyla ilgili bilinmesi gerekenler öne çıkartmak” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here