Türkiye’de ilk defa Kırklareli’de açıldı

13

Sabahattin Ali anıtının açılışı büyük katılım ile gerçekleştiÇağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Kırklareli Şubesi tarafından 21. Sabahattin Ali Kültür Günleri etkinlikleri çerçevesinde Sabahattin Ali adının verildiği parkın önüne yapılan anıtın açılışı 03 Temmuz 2010 Cumartesi günü yapıldı.

HABER MERKEZİ

Anıt açılışı töreninde Sabahattin Ali’nin hayatının anlatılmasının ardından ÇYDD Kırklareli Şube Başkanı İbrahim Cebeci; ‘Sabahattin Ali’nin öldürülmesinin Türkiye’nin ilk siyasi cinayetidir’ diyerek yaptığı açılış konuşmasında şunları kaydetti;
“Sevgili dostlar Kırklareli Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak katılan tüm dostlarımızı saygı ve sevgiyle selamlıyoruz. ÇYDD ve Kırklareli halk olarak sonsuzca özgürlüklerin şairi Sabahattin Ali’yi yeniden ölümsüzleştirmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Türkiye’nin ilk siyasi cinayeti olsa da Sabahattin Ali bu alçak komplo benini alıp götürse de, aydın fikirleri hep yaşatılmıştır. 21 yıldır üzerimize düşen bu görevi Kırklareli halkı olarak elimizden geldiğince yerine getirmeye çalıştık.”
68’liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan 18. Yüzyılda iki gerçekçi yazar olduğunu belirterek;
“Sabahattin Ali gibi Türk yazım dünyasının usta kalemlerinden birinin etkinlikler ile anılması ve onun adına bir anıt dikilmesi büyük bir coşkuyla, heyecanla kutluyorum.
Sabahattin Ali Türk yazım dünyasının ilk gerçekçi yazarlardan biridir. 18. yüzyılda iki gerçekçi yazar vardır. Bunlardan birisi Emile Zola, Türkiye’de de Sabahattin Ali’dir. Sabahattin Ali’yi Ali yapan onun sadece siyasal görüşleri, düşünceleri değil, Türk yazımına verdiği büyük hizmetlerdir. Faili meçhul cinayet sonunda trajedik bir şekilde yaşama son veren Sabahattin Ali bana göre hiçte faili meçhul değildir. Öldürenler, katiller bellidir ve bu emperyalist, kapitalist düzendir” dedi.
Kırklareli Belediye Başkan Vekili Resul Yıldırım ve Sabahattin Ali’nin Kızı filiz Ali yapılan anıtla ölümsüzleştirildiğini ve Kırklareli’de hala yaşatıldığını belirttiler.
Törene katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Dr. Tansel Barış; "Elbette Sabahattin Ali’nin bizim topraklarımızda katledilmesi bizi üzüyor tabi ama Kırklareli  ona vefa borcunu ödemiştir ve ödemeye devam edecektir. Sazara Bölgesi’nde Ali’yi katledenler elbette tarihin sayfalarında cezasını çekmişlerdir ve çekeceklerdir. Türkiye’nin aydınları maalesef her dönemde cezaevlerinde yatmışlardır. Onun bedelini ödemişlerdir ama o bedel bugünlerde, yarınlarda Cumhuriyetin daha da gelişmesine ve büyümesine neden olacaktır” dedi.
Sabahattin Ali’nin doğum yeri olan Bulgaristan’ın Ardino Eğridere’den açılışa gelen eğitimci Selahattin Karabaşev, Ardino Eğridere Belediye Başkanı Resmi Murad’ın temsilcisi olarak geldiğini belirterek kutlama mesajını okudu. Ali’nin doğum yeri olan Ardino Eğridere’den getirdiği toprakları ÇYDD Kırklareli Şube Başkanı ile anıtın etrafına serpti. 
Yapılan konuşmaların ardından açılışa ve etkinliklere gelen Sabahattin Ali’nin yakınları, sevdikleri ve Sivil Toplum Kuruluşları ve temsilcileri ile vatandaşlar tarafından kurdele kesilerek anıtın açılışı yapıldı. Açılışın ardından Sabahattin Ali anıtında bulunan kitaptaki parmak izleri ve anıt hakkında bilgiler verilmesinin ardından açılış töreni sona erdi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here