Türkiye’de geleceğin anaokulları Kırklareli’de şekilleniyor

7
* “ABCDE Geleceğim Eğitimde”  Projesi kapsamındaki Eğitim Seminerleri
Kırklareli’de geçtiğimiz Ekim ayında hizmet vermeye başlayan Hüsamettin
M. Ateş Anaokulu’nda bugün başlıyor.

HABER MERKEZİ
81 İl’de 81 Anaokulu hedefiyle “ABCDE Geleceğim Eğitimde”  Projesi’nin ilk anaokulu 20 Ekim 2010’de açılış töreni ile Hayırsever Ateş ailesi tarafından MEB’a bağışı yapılan  “Hüsamettin M. Ateş Anaokulu”nda proje kapsamında, Türkiye’de ilk olacak bir uygulama ile eğitmenler ve aileleri kapsayan Eğitim Seminerleri, bugün Kırklareli’de başlıyor.
Özel bir tasarım ve materyallerle donatımı yapılan anaokulunda; çelik konstrüksiyon yapım tekniği ile depreme dayanıklı, çağdaş, modern, kullanışlı, güvenli, sağlıklı bir anaokulu binası oluşturuldu. Yüksek teknoloji ve ekipmanları ile hazırlanan; dayanıklı, hafif ve güvenli anaokulu mobilyalarıyla da donanımı yapılan anaokulunda,  engelli çocuklar da düşünülmüş, tuvalet, giriş-çıkış, mobilya ve ekipmanlarda farklılıkları benimseten çalışmalar yapıldı. Yaş guruplarına göre hazırlanmış eğitim materyalleri, bilgisayarlar, yeşil alan ve bahçe oyuncakları yanısıra 50 meyve ağacından oluşan meyve bahçesi hazırlandı.
ABCDE Geleceğim Eğitimde Projesinin ülkemizde yürütülen okul öncesi eğitime yönelik diğer projelerden farkı, okul öncesi eğitimi sadece fiziksel bir boyutta ele almayıp, eğitimci ve ebeveynlerin eğitimine katkı sağlamayı amaçlıyor.
Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişim Bölümü 11 Öğretim Üyesi tarafından verilecek olan bu eğitimler, ilin gereksinimleri, mevcut eğitimci potansiyeli ve aile profilleri göz önüne alınarak belirlendi. Bu eğitimler sonucunda “Hüsamettin M. Ateş Anaokulu”nun salt bir bina olmaktan öte bir eğitim modeli haline gelmesi amaçlanıyor. Ülkemizde hem ailelerin, hem eğitimcilerin aynı anda eğitim aldıkları modeller gerekiyor.
81 ilde 80 öğrenci kapasiteli düşünülen anaokullarının, eğitim programlarının Avrupa standartlarına ulaşabilmesi amacıyla; Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi ve Elemanları tarafından hazırlanan eğitim programlarının uygulanması, aileler için hazırlanan programların ebeveyn ve yöre halkına anlatılması ve konuyla ilgili bilinç oluşturulması hedefleniyor.
Eğitim seminerlerinin ilki, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişim Bölümü Öğretim Üyeleri’nden Prof. Dr. Nilgün Metin tarafından bugün Kırklareli’de eğitmenler için “Nitelikli Okul Öncesi Eğitim Nasıl Olmalıdır?” Aileler için ise “Ana-Babalar Okul Öncesi Çocuklarına Nasıl Davranmalıdır?” konuları verilecek.
Prof. Dr. Nilgün Metin; Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapıyor. 0-18 yaşlar arasındaki normal gelişen, zihinsel engelli ve üstün yetenekli çocukların gelişimsel değerlendirmesi, eğitimleri ve ailelerine danışmanlık çalışmaları; okul öncesi eğitim programları ve çevre düzenlemesi, eğitim kurumu yönetimi, engelli çocuklarla normal çocukların kaynaştırılması gibi konularda çok sayıda bilimsel çalışması bulunmaktadır. İlkokul dönemindeki ve okul öncesi dönemdeki üstün yetenekli çocukların tanılanması ve eğitimleri ile ilgili çeşitli projeleri yürüttü.  
Avrupa standartlarında örnek bir model oluşturmak amacıyla başlatılan bu projeyle; MEB Bakanlığı, Yerel Yönetimler, Üniversiteler ve sponsor kişi ya da firmaları biraraya getirerek, bu projenin 81 il de de devamı hedefleniyor. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.