“Türkiye’de eğitim sistemi çok kötü”

11
Atatürk Düşünce Kulübü (ADK) 25 Aralık 2009 Cuma günü saat 14.00’te Kırklareli Kültür Merkezinde “Türkiye nereye gidiyor” adlı konferans düzenledi.

HABER MERKEZİ
Atatürk Düşünce Kulübü (ADK) 25 Aralık 2009 Cuma günü saat 14.00’te Kırklareli Kültür Merkezinde “Türkiye nereye gidiyor” adlı konferans düzenledi. Konferansa konuşmacı olarak bir dönem Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilliği yapmış Berhan Şimşek katıldı. Konferansa Kırklareli Belediye Başkan Vekili Ünal Başkur, Kırklareli İl Genel Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanı Hasan Dağ, , Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli İl Başkanı İhsan Kazan ve çok sayıda vatandaşla öğrenci katıldı. Konferansın adı Türkiye Nereye Gidiyor idi, ama konferansa gençlerden daha çok orta yaş ve üstü katılım ağırlıktaydı.
Önce Kırklareli Atatürk Düşünce Kulübü Başkanı Selçuk Kılıç konuştu. Kılıç konuşmasında bu konferansta emeği geçen Hasan Dağa teşekkür ederken, Türkiye deki sorunlardan, öğrenci sorunlarını dile getirdi.
Daha sonra Berhan Şimşek “ Türkiye Nereye Gidiyor” adlı konferansı sundu. Berhan Şimşek hükümet ve Başbakan Erdoğan hakkında sert konuştu. Şimşek konuşmasında;” Türkiye nereye gidiyor? Ama önce Türkiye nereden geliyor ona bakmalıyız. Sözlerime Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle başlamak istiyorum. Mustafa Kemal Cumhuriyet bedavadan kazanılmadı demişti. Yani Cumhuriyet yılbaşı piyangosundan çıkmadı. Bugün bakarsak 2009’da Cumhuriyet kavramını basit görenler var. Ama yıl 1919’da Cumhuriyet yoktan kazanılmış bir mucizedir. Cumhuriyetin kazanılmasından sonra Mustafa Kemal, Mustafa Kemal Cumhuriyetini kurmadı Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyerek demokrasi için arkadaşlarından rica ederek 2. bir parti kurdu. Çok partili döneme geçti. Fakat bu partinin halifelik, saltanat gibi şeyleri istemesinden dolayı kapadı. Cumhuriyetin ilk zamanları çok zor geçmesine rağmen Mustafa Kemal izlediği politikalarla Türkiye’yi büyüttü. 1923–1930 arası Türkiye’nin büyüme hızı devamlı % 13,6 – 13,5 – 13,1 yani devamlı %13ün üzerinde. Şu an ise Türkiye freni patlamış bir otobüs gibi gidiyor. Geçenlerde Bursa’nın Nilüfer Belediye Başkanı halka Türk bayrağı ve Atatürk posteri dağıttığı için hakkında Bursa Valiliği tarafından soruşturma açılmış. Bu ne demek oluyor. Hangi akla hizmet. Doğuda Apo posterleri dağıtılırken polisler taşlanırken, terör örgütü lehine sloganlar atılırken hangi akla hizmetle Türk bayrağı ve Atatürk posteri dağıtıldığı için soruşturma açılıyor. Bu durum içimi acıttı. Daha sonra bir açılımdır gidiyor. Ermeni açılımı, Kıbrıs açılımı, Kürt açılımı, Türk açılımı, Roman açılımı, Alevi açılımı. Bunlar zaten bizi bölmek için oynanan oyunlar. Biz ülkemizde Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle Alevisiyle mutluyuz. Kıbrıs az kalsın elimizden gidiyordu bu açılımlarla. Kürt açılımından sonra iyiye değil daha kötüye gittik. Yani bir şeyi yapacaksan tam yap. Ucundan oldumu daha kötüye gidiyor. Eğitime gelince zaten Türkiye’nin en büyük problemi. Eğitim sistemi yanlış en başta. Sonra ÖSS ler KPSS’ ler gibi engeller var. Her şey sınavla. Sınava giriyorsun Üniversiteyi kazanmak için. Üniversiteyi bitiriyorsun. Öğretmen olacaksın memur olacaksın yine önünde bir sınav. O sınava da giriyorsun, yüksek bir puan alıyorsun bu sefer atanmak için bekliyorsun. Sözlerimi noktalarken Üniversitede bir panel veriyoruz. Üniversiteden de birkaç öğretim görevlisi olması beni mutlu ederdi. Üniversiteler özgür kurumlardır. Bizden korkmayınız” dedi.(dy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here