Türkiye’de bir ilk Demirköy’de gerçekleşecek

34
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Dekan, Doçent ve Araştırma Görevlileri’nden oluşan lider ekip Demirköy ve köylerine incelemelerde bulundu.
HABER MERKEZİ
Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) katkılarıyla Marmara Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi’nin hazırladıkları “Sürdürülebilir Geliştirme” Projesi öncüsü Kırklareli Üniversitesi yetkilileri Demirköy ve köylerine öninceleme yapmak için Demirköy’e geldiler. İncelemeleri dahilinde Demirköy, Hamdibey Köyü ve Yeşilce Köyü’nü gezerek köylüler ve muhtarlardan bilgi aldılar.
“Sürdürülebilir Geliştirme Projesi” kapsamında daha önce Marmara Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyeleri ve öğrencilerinden oluşan 200 kişilik bir ekip Demirköy ve köylerine gelerek incelemelerde bulunup alan taraması çalışması yapmışlardı. Marmara Üniversitesi’nin daha önce yapmış olduğu projenin devamı niteliğinde olan projenin Demirköy ve köylerinde yapılacak çalışmalarda liderlik yürütecek olan Kırklareli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan ve Doçentleri’nden oluşan ekip bölgeye gelerek gerekli incelemeleri yaptılar. “Sürdürülebilir Gelişme Projesi” kapsamında yürütülecek çalışmaları koordine etmek için izlenecek yol haritalarını belirlediler.
İlk etapta 10 köyün seçileceğini belirten Kırklareli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzin Kaya;
“Demirköy’ün ve köylerinin çevre düzeni planları, bin ölçümlüklerle birlikte ekolojik yaşam, doğa, kültür ve tarihin yer alacağı bir yönetim planı oluşturulacak. DAYKO’nun katkıları ile gerçekleştirilecek bu çalışma Türkiye’de ilkler arasında yer alacak. Çok süratli olarak Havza Yönetimi Planı’nın hazırlanması gerekiyor. Projede katılımcılarla işbirliği yapacağız. Öncelikli amacımız iletişim ve sürdürülebilirlik. Bütün bunları Mimar Sinan Üniversitesi Şehir Planlama öğrencileri gelerek çalışmaları bu bölgede yapacaklar” dedi.
Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Başkanı Nusret Türkkan;
“Istrancalar sadece doğal güzellikleri ile değil insan yaşamını da ele alarak çalışma yapılması gereken bir bölgedir. Bizim çalışmalarımız da doğal güzelliklerin yanında insan yaşamını da dikkate alarak yapılmaktadır. Daha önce Marmara Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim üyeleri ve öğrencilerinden oluşan 200 kişilik bir ekip ile alan çalışması yapıldı. Bu Projenin öncülüğünü Kırklareli Üniversitesi yapacak. Biz de DAYKO olarak destek vereceğiz. Bu proje birkaç yıl sürecek. Tarihimizi, gelenek ve göreneklerimizi gelecek kuşaklara aktaracağız. Projemizi titizlikle sürdüreceğiz. Bu proje Türkiye’de bir ilk ve örnek proje olacak. Projenin amacı Istrancalar’daki orman köylüsünü yaşayış şekliyle, doğasıyla birlikte kalkındırmak. Demirköy ve köylerinin yaşam kalitesini, yaşam standartlarını, kültürüyle, doğasıyla bir bütün olarak arttırmak. Köylerdeki tarihi evleri canlandırmak. Harap olan köy görüntülerini aslına uygun bir şekilde restore edip bölgedeki eko turizmin gelişmesine katkı sağlamak. Köylünün turizmden kazanç elde etmesini sağlayarak göçü durdurmak. Çalışmalar sonucunda Devletin kalkınma planlarına katkıda bulunacak bu çalışmalar Kırklareli’nde bir toplantı düzenlenerek Valilik, İl Özel İdaresi gibi ilgili kurumlarını bilgilendirerek Envanter Defteri çıkartılacak. Bu Envanter defteri de kurumlara sunulacaktır” diye konuştu. 
İnceleme gezisine; Kırklareli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzin Kaya, Yrd. Doç. Meltem Gündoğdu, Yrd. Doç. Aysun Eyüboğlu Erşen, Yrd. Doç. Melih Birik, Yrd. Doç. Gülcan Yeler, Araştırma Görevlisi Mete Korhan Özkök, Araştırma Görevlisi Gülcan İner, DAYKO Vakfı Başkanı Nusret Türkkan ve DAYKO Gönüllüleri katıldı. ( Gülcan Kutlu )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here