Türkiye Satranç Şampiyonası’nda ilimizi temsil edecek isimler belli oldu

13
Kırklareli’ni Türkiye Satranç Şampiyonası’nda temsil edecek sporcuları belirleyen Okullar Arası Satranç Turnuvası İl Birinciliği finalleri yapıldı.
HABER MERKEZİ
Milli Eğitim Bakanlığı’nın her yıl düzenlediği Türkiye Satranç Şampiyonası 3 etaptan oluşuyor. Satranç şampiyonasının 1. etabı okul içi yarışmaları ile 2. etabı da okullara arası il birinciliği olarak yapılıyor.
Kırklareli’de düzenlenen İl Birinciliği Küçükler, Yıldızlar ve Gençler olmak üzere 3 kategoride yapıldı. Kırklareli merkez ve diğer ilçelerde bulunan okul öğrencilerini katılımı ile Halk Eğitim merkezi Salonu’nda gerçekleşen il birinciliğinde Küçüklerde 44, Yıldızlarda 33 Gençlerde 40 sporcu yarıştı. 
20 Nisan 2011 Çarşamba günü yapılan final karşılaşmaları sonrası derece olan öğrenciler 9-13 Mayıs 2011 tarihleri arasında Bursa’da yapılacak Türkiye Satranç Şampiyonası’na katılacaklar.
Satranç Trakya Bölge Temsilcisi Rafet Gülmez final müsabakaları sırasında yaptığı açıklamada Kırklareli’de satranç sporunun istedikleri seviyede olduğunu, hedeflerinin her okulda satranç sporunun yapılması olduğunu belirterek şöyle konuştu; “Kırklareli’de her okulda satrancı kademe kademe hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Kırklareli merkezde “Çocuklar Şahlanıyor” projesi başlatıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü bu proje ilerleyen yıllarda ilçelerde de uygulamaya sokulacak.” Rafet Gülmez, proje kapsamında Lüleburgaz’da çocuk ligi düzenlediklerini, bu anlamda öğretmenlere yönelik antrenörlük seminerleri verildiğini, birde tüm okullara Satranç Odası açmayı hedeflediklerini belirtti.
Kırklareli Okullar Arası Satranç Turnuvası İl Birinciliği finallerinde Küçükler kategorisinde Lüleburgaz Hürriye İ.Ö.O. öğrencisi Nur Berfin Kasapoğlu birinci, yine aynı okuldan Safa Yetim ikinci, Lüleburgaz Durak İ.Ö.O.dan Ferhat Başaran üçüncü oldu.
Yıldızlar kategorisinde Kırklareli İstiklal İ.Ö.O.dan Furkan Denizgezen birinci, Kırklareli Mustafa Dalcalı İ.Ö.O.dan Soner Aslan ikinci, Kırklareli İstiklal İ.Ö.O.dan Ramazan Umut Nazlı üçüncü oldu.
Gençler kategorisinde Kırklareli Anadolu Lisesi’nden Denizhan Yüksel birinci, yine aynı okuldan Beytullah Egemen Eren ikinci, Lüleburgaz Anadolu Lisesi’nden Kaan Çolak üçüncü oldu. Derece alan öğrencilerde birinciye plaket ikinci ve üçüncülere başarı belgeleri verildi. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here