Türkiye Sakatlar Derneği Kırklareli Şubesi 2009 yılı faaliyet raporunu yayımladı

15
Türkiye Sakatlar Derneği Kırklareli Şubesi 2009 yılı faaliyet raporunu yayımladı

Bir basın açıklaması yayımlayarak, 2009 faaliyet raporunu açıklayan Türkiye Sakatlar Derneği Kırklareli Şubesi, yönetim kurulu olarak yapılan, ziyaretlerin bir özetini de bu açıklamayla kamuoyuna duyurmuş oldu.

Dernek yönetim kurulu faaliyet raporunun başında protokol isimlerinden Vali Cengiz Aydoğdu’yu, Vali Yardımcısı Ismail Gültekin’i, Belediye Başkanı Cavit Çağlayan’ı ve Il Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu’nu makamlarında ziyaret ettiklerine yer verdi. Raporın devamında da şunlar kaydedildi:

“Derneğimiz merkez ve ilçeler dahil kurulduğu günden (2006 Nisan) itibaren toplam 42 adet üye ve üye olmayan engelliye tekerlekli sandalye vermiştir. Derneğimiz üyelerinin ihtiyaçlarına binaen koltuk değneği ve havalı yatak (felçliler için) vermiştir. Derneğimizden bir temsilci engelli üyelerin sorunlarını dile getirmek ve çözüm üretmek üzere Kent Konseyi Yürütme Kurulu’na seçilmiştir. 10 -16 Mayıs Sakatlar Haftası ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Atatürk Anıtına çelenk konulmuş olup, halkımıza karanfil dağıtılarak engellilerin varlığı benimsetilmeye çalışılmıştır.

Derneğimiz gerek 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda, gerekse de bir çok önemli gün ve haftada, engellilerimizi temsil etmek amacıyla ziyaret ve törenlere katılmıştır.

3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’nde ekibi ile Sayın Belediye Başkanımız, birçok siyasi parti temsilcilsi ve Sivil Toplum Kuruluşları, derneğimizi ziyaret etmiştir. Bu ziyaretlerde kendilerinin destekleri alınmıştır. Derneğimiz Edirne ilinde yapılan “Avrupa Birliği Hibe” toplantılarına katılmıştır. Derneğimiz tarafından AB Sınır Ötesi Iş Birliği Projesi çerçevesinde “Sizi Hayata Bağlıyorum” adlı proje yapılmış ve neticesi beklenmektedir. Derneğimiz daha önceden olduğu gibi halen birçok kurum müdürüyle görüşmeler yapmakta, engelli üyelerimizin sıkıntıları ve yapılması gerekenler hakkında istişarelere devam etmektedir. Derneğimiz, Halk Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile 20 engelli üyemize mesleki eğitim kazandırmak amacıyla Bilgisayar Işletmenliği kursu açmıştır.

 Iş-Kur Il Müdürlüğü’nün Hasta ve Yaşlı Bakım Kursu açması için görüşmeler yapılmış, akabinde bu kurs hayata geçmiştir. 10 Engelli üyemize, Iş-Kur Il Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğü, Toplum Merkezi ve Derneğimiz ile ortaklaşa olarak, mesleki eğitim kazandırmak amacıyla Cam Süsleme (Vitray) kursu, 10 engelli üyemize de Ev Aksesuarı kursu açılmıştır. Vize ilçemizde okuyan görme engelli kardeşimize Sakatlar Derneği Genel Merkezimiz ile temasa geçilerek özel aparatlı görme engelli baston temin edilerek, merkezimizce hibe edilmesi sağlanmıştır.”

Türkiye Sakatlar Derneği Kırklareli Şubesi açıklamasının sonunda, dernek bürosuna her ay gelmekte olan yaklaşık 100-150 engelli birey ve engelli yakınına devletin sağlamış olduğu çeşitli haklar hakkında bilgi vermeye devam ettiğini ve bu sayede bilinçli bir engelli birey olmalarının sağlandığını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here