“Türkiye köylüsü bir bayram coşkusu yaşayamıyor”

8
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Kırklareli İl Temsilcisi Dr. Erol Özkan, 14 Mayıs Çiftçiler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:

HABER MERKEZİ
“Türkiye’de 80 bin köy ve köy altı yerleşme ile 2 bin 300 beldede yaşayan yaklaşık 23 milyon insanın bayramı bir anlamda. Ne var ki, üreticilerimizin anlamlı gününü paylaşmak, sorunlarımızın dile getirilmesine, sorgulanmasına ve çözümlerinin araştırılmasına engel değildir. Türkiye tarımı geçirmiş olduğu önemli gelişim ve değişime rağmen, bugün de çok sayıda yapısal ve dönemsel sorunla karşı karşıyadır.
Şurası açık ki; Türkiye köylüsü bir bayram coşkusu yaşayamıyor. Çünkü sözü edilen 23 milyon insanın % 2’si açlık sınırının altında, % 25’i ise mutlak yoksulluk sınırının altında yaşamaya çalışıyor…
Türkiye köylüsü, 1980 sonrası süreçte yoksulluğa sürüklendi, 2000’li yıllarla birlikte açlığa mahkum edildi.
Her geçen gün daha zor koşullarda olsa da üretiyor, ancak ürettiğinin katma değerine sahip çıkamıyor, ürününe yabancılaşıyor.
Örgütsüzlük, Türkiye çiftçisinin en önemli sorunudur. Ziraat Mühendisleri Odası dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de Türkiye tarımından ve Türkiye köylüsünden yana olan açık tavrını sürdürecektir.
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle, ekonomimiz ve toplumumuzun temelini oluşturan tarım üreticilerimizi her koşulda desteklemeyi, toprağımızın, suyumuzun, kısacası doğamızın korunmasının ön koşulu saymaktadır
Karşı karşıya bulunduğu zor koşullara rağmen toplumumuza ekmek aş, ekonomimize temel mal üretimini, sağlayan çiftçilerimizin bayramını kutluyoruz. Tüm olumsuzluklara karşın, gönlünü bu ülkeden ayırmayan Türkiye çiftçisinin Çiftçiler Günü kutlu olsun.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here