“Türkiye kadın hakları konusunda son sıralarda yer alıyor”

11
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Kadın Kolları Üyeleri 3 Aralık 2010 Cuma günü gazetemize ziyaret gerçekleştirdi.

HABER MERKEZİ
 Saat 11.30’da yapılan ziyarete CHP İl Kadın Kolları Başkanı Gülay Tülüş ve Yönetim Kurulu Üyeleri İrfan Çağpar, Şükran Yöney, Sayhan Delioğlu, Necmiye Yavaş, Hafize Durmuş, Didem Cebeci, Şükran Gülşen, Emine Gülsatan ve Elmas Büyükdere katıldı.
Gazetemiz Haber Müdürü Savaş Eskici ile görüşen Tülüş 5 Aralık Kadının Seçme ve Seçilme Hakkı’nın 76. Yıldönümü nedeni ile bir açıklama yaptı. Başkan Tülüş açıklamasında şunları kaydetti;
“1934 yılında pek çok Avrupa ülkesine örnek olarak seçme ve seçilme hakkını kazanan kadınlarımız, bugün ne yazık ki, töre cinayetleri, aile içi şiddet, eğitim eksikliği, istihdama ve siyasal mücadeleye etkin katılamama gibi pek çok sorunla karşılaşmaktadır.
Bugün Türkiye, kadınlar konusunda hazırlanan uluslar arası raporlarda en son sıraları işgal ediyor. Örneğin; Dünya Ekonomik Forumu’nun cinsiyet eşitsizliği konusunda yayınladığı 2010 yılı raporunda, Türkiye 134 ülke arasında, 126’ncı sırada yer alırken, pek çok az gelişmiş ülkenin gerisinde kalmaktadır. Bu tablo son derece vahim ve geleceğimiz için kaygı vericidir.
Parti programımızda yazıldığı gibi, CHP kadınların, yönetimde, siyasette, çalışma yaşamında, eğitimde, hukukta, evrensel hak ve özgürlüklerde ve diğer tüm alanlarda, erkeklerle eşit haklara ve olanaklara sahip olacağı, her türlü toplumsal ve fiziki baskıdan uzak, özgürce yaşayacağı bir toplum oluşturmayı hedeflemektedir.
Bugüne kadar her türlü olumsuzluğa rağmen, yüreğimizde Atatürk sevgisiyle Cumhuriyet değerlerine sahip çıkma mücadelemizle bu günden sonra kadınlar ve gençlerle yürümekten bir Cumhuriyet kadını olarak onur duyuyoruz.
Bu düşüncelerle, 5 Aralık Kadının Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 76. Yıldönümü nedeniyle tüm kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkını kullanması diliyoruz.” (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.