Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden “Yerel Gazetecilik Yarışması”

9
Kırklareli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Selim Tiran, Türkiye Gazeteciler cemiyeti tarafından düzenlenen “Yerel Gazetecilik Yarışması” için başvuruların 31 Ocak 2010 tarihine kadar yapılabileceğini belirtti.

HABER MERKEZİ

Düzenlenen yarışmanın amacını,  demokrasi kültürünün güçlendirilmesi, halkın bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakkının kullanılmasının yaygınlaştırılması ve yerel gazeteciliğin güçlenmesini sağlamak olarak açıklayan Tiran şunları kaydetti:
“Bu amacı gerçekleştirmek için, yerel basın kuruluşlarında çalışan gazetecilerin çalışmalarının değerlendirilmesi ve mesleğe yönelen gençlerin özendirilmesi öngörülür. Yerel gazetecilik ödülü, yerel gazetelerde çalışan gazetecileri kapsar. Değerlendirmede, bu kuruluşlarda çalışanların yerel konular ve meslek kurallarının uygulanması için olanaklarını en iyi şekilde kullanmaları dikkate alınır.
Ödüller; a) Haber, b) Fotoğraf, c) Sayfa düzeni dallarında birer gazeteciye verilir.
 2006-2007-2008 yıllarına ait çalışmaları ile birincilik almış olan gazeteciler, 2009 ödüllerine aday olamazlar. Adaylar doğrudan başvurabileceği gibi, yerel gazetelerin yazı işleri müdürleri; iletişim fakültelerinin bulunduğu yerlerde fakülteler adına öğretim üyeleri, yerel meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri aday gösterebilir. Her aday tek bir çalışma ile katılabilir veya önerilebilir. Aday gösterilen çalışmalar nedeniyle çalışma sayısı birden fazla olduğunda yarışmaya katılacak çalışmayla ilgili tercih hakkı çalışma sahibine bırakılır. Adayların T.C. vatandaşı, geçimini sadece gazetecilikten sağlayan kişiler olması ve yazı dilinin Türkçe olması zorunludur. Yarışmaya katılan kişinin adının çalışmada açıkça belirtilmiş olması ya da imzasız eserlerin yetkili yöneticilerce onaylanmış olması gerekmektedir.
Ders kitaplarında, master veya doktora çalışmalarında yayınlanmış veya başka bir yarışmada ödül almış çalışmalar kabul edilmeyecektir. Bu nedenle adaylar, eserlerinin başka meslek örgütleri tarafından ödüllendirilmemiş olduğunu da başvuru yazılarında belirtmelidirler. Aksi takdirde, başka meslek örgütleri veya diğer kuruluşlar tarafından ödüllendirilmiş olması halinde yerel gazetecilik ödülünün geri alınması hakkı saklıdır. Sahibi vefat etmiş çalışmalar aday gösterilemez. Başvuru süresince aday gösterilen çalışma sahibi vefat eder ve çalışması ödül kazanırsa, ödül vefat eden kişinin yasal vârislerine verilir. Çalışmaların 01.01.2009-31.12.2009 tarihleri arasında yayınlanmış olması gereklidir. Çalışmalar, çalışma sahibinin nüfus cüzdanı örneği ve kısa bir özgeçmişi ile birlikte, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (Yerel Gazetecilik Ödülü – 2009) Türkocağı Cad. No: 1, 34440 Cağaloğlu, İstanbul adresine 31.01.2010 tarihine kadar biri asıl 10 nüsha halinde taahhütlü olarak ulaştırılmalı veya elden teslim edilmelidir. Gönderilen çalışmalar geri verilmez. İstenen belge veya bilgiler eksik olduğu takdirde katılımcı katılmamış sayılır. Çalışması ödüle değer bulunan gazetecilere üç dalda da 1.000’er TL ödenecek.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here