`Türkiye Ekonomisinin Dünü, Bugünü, Geleceği` anlatıldı

18
Kırklareli İşadamları Derneği (KİAD) organizasyonunda 14 Nisan 2011
Perşembe günü saat 20.00`da Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Salonu`nda
Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Prof. Dr. Süleyman Yaşar “Türkiye
Ekonomisinin Dünü, Bugünü, Geleceği” isimli bir konferans verdi.

HABER MERKEZİ
 Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeler ve 2011 yılı ekonomik beklentileri konusunda sunum yapan Prof. Dr. Süleyman Yaşar şunları kaydetti;
“Ekonomi 2001 krizinde özelikle kamu maliyesi yükü çok ağır olan bir dönem geçirdi. Bazı kamu ve özel bankaların içi o yıllarda boşaltıldı. Bunu neticesinde 2001`de bazı bankalar devletleştirildi. Kamu bankalarına bütçeden finansman sağlandı. Bu krizin hazırlayıcı nedenleri; Türkiye`nin 1990`lı yıllarda özellikle Turgut Özal`ın ölümünün ardından bir kaos dönemi yaşadı. Yoğun bir koalisyon hükümetleri kuruldu. Kamu maliyesinde disiplin bozuldu. 2000`li yılların başında kamu ekonomisinde bir yük oluştu. Krizi tetikleyen dış faktörler de vardı. Bunlar; 1997`de ki Asya krizi, 1998`deki Rusya krizi 1999`da ki Marmara depremi bütün bunlar kamu maliyesine etki ederek ilave maliyetler getirdi. Ama 2001 krizi bankalardaki iç boşaltılmasından yaşandığını söyleyebiliriz.
Krizin politik yansımaları oldu yapılan seçimler ile kriz dönemindeki iktidar ve muhalefet partilerinin parlamentosu tamamen temizlendi ve tek parti iktidarına gidildi. 2001 yılında Kemal dervişin hazırladığı güçlü ekonomiye geçiş programı ile kamu maliyesine disiplin sağlandı. Türkiye ekonomisini yeniden yapılanması hedeflendi. AK Parti iktidarı da bu programı bozmadan sürdürdü ve büyüme rakamları 2002 yılından itibaren yükselişe geçti. 2010 yılına gelindiğinde %8.9`luk bir büyüme var. Tahminlere göre 2011 yılı orta vadeli planında %4.5`lik bir büyüme olacağı öngörülüyor.”
Prof. Dr. Süleyman Yaşar sunumunun devamında Türkiye ekonomisinin iyi durumda olduğunu belirterek, Türkiye`de bütçe açığının düşük, kamu borç yükünün düşük. Banka sermayelerinin yeterli İMF vesayetinin kalkarak bütçenin halk yararına tasarlandığını, tüketici güveninin yüksek olduğunu kaydetti.
Gerçekleşen konferansa
Vali Yardımcısı Vekili M.Erhan TÜRKER, Pınarhisar Kaymakamı Mevlüt Özmen, Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, KİAD Başkanı Selim Kınalı, Eski İl Genel Meclis Üyesi Yurdaer Ulus ile derneğe üye iş adamları katıldı. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.