Türkiye Değişim Hareketi

13

MİSAFİR KALEM


Görkem Evci
gorkem.evci@boun.edu.tr

Son zamanlarda etrafımda gözlemlediğim kadarı ile hızlı bir Mustafa Sarıgül rüzgârı esmekte. Özellikle büyükşehirlerde bu daha da dikkat çekiyor. Yolda yürürken mutlaka sarı atkıları ile gezenler görüyorsunuz. Bu aynı zamanda TDH’nin arkasında güçlü reklamcılar olduğunu da gösteriyor. Zira bu şekilde görsellerle dikkat çekmeyi başarıyorlar.
Eskiden İstanbul duvarlarındaki "Çare Sarıgül" yazılarını artık diğer illerde, ilçelerde de görebiliyoruz. Türkiye Değişim Hareketi organize olma konusunda başarılı ve bugüne kadar siyasî tarihimizde görülmemiş bir yol izliyorlar. Yola çıkarken bir parti değil, bir sivil toplum örgütüymüş gibi hareket ederek önce bir kamuoyu yoklamasına girişildi. Sarıgül, bu şekilde arkasındaki gücü görmeyi arzu etti. Yeterli desteği görmezse belki de hareket, partileşmeyecek.
Sarıgül´ün bu desteği almasının ardında yatan sebepler aslında Sarıgül´ün şahsından çok "değişimin" oluşturduğu atmosferden kaynaklanıyor. Mitinglerde, konuşmalarda kolayca fark edilecektir ki Mustafa Sarıgül bir lider havası taşımıyor. İyi bir hatip de değil. Şişli de yapmış olduğu hizmet, CHP´deki mazlum rolü ve solun CHP´ye zorunlu olarak oy vermekten sıkılmış olması, desteğin sebeplerindendir.
Siyasî görüşünü "sol" olarak tanımlayan bazı insanlar, soldaki diğer partilerin barajı geçememesi sebebi ile, "hiç olmazsa oyumuz boşa gitmesin" diyerek oylarını CHP´ye veriyordu. Tahminim o ki Sarıgül, takım tutar gibi parti tutan CHP´lilerden oy alamayacaktır ancak değişimden yana olan CHP´lilerden ve diğer partilerden de alacağı oylarla %8-12 aralığında bir oy potansiyeline sahip şu anda…
Ancak Türkiye Değişim Hareketi´nin en büyük dezavantajı tamamen Mustafa Sarıgül üzerine kurulmuş olmasıdır. Bir parti havası oluşturmaktan uzaktır. Sadece hareketin önderi etrafında kümeleşmiş insanlardan bahsedebiliriz şu an için. Bu da ancak ve ancak güçlü bir kadroyla aşılabilecektir ama bu kadro içindekiler Mustafa Sarıgül´ün gölgesinde kalmamalıdır.
Mustafa Sarıgül, genç CHP´lilerden, CHP´li kadınlardan ve Alevilerden oy alabilecek potansiyele sahip. Bu oylar diğer oylarla birleşince Türkiye Değişim Hareketi´ni iktidar yapmak için olmasa da meclise sokmak için yeterli olabilir.
Seçime daha uzun bir süre var. Değişen şartların neler getireceğini bekleyerek göreceğiz.
 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here