“Türkiye Cumhuriyeti’ni omuzlarınızda yükselteceksiniz”

8
19 Mayıs 1919 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)  Başkanı Hamit Orakçı, şunları kaydetti:

 


HABER MERKEZİ
“19 Mayıs 1919 tarihi, Türk İstiklâl Harbi’nin fiilen başladığı tarihtir. Milletin kendi istiklâlini kurtarmak yönünde kendi azim ve kararını ortaya koyduğu bir tarihtir. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmış, Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletin kalbi olmuştur. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz.
19 Mayıs 1919’da Bandırma vapuruyla başlayan söz konusu sürecin, bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. 19 Mayıs 1919 tarihinin Türk Milleti’nin en zor şartlar altında dahi çıkış yolunu bulabildiğinin güzel bir örneğidir, Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır.
Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı özgürlük hareketi, tüm yurda yayılmış, milletimizin azim ve kararlılıkları da birleşerek giriştiği milli mücadele sonucunda zafere ulaşmıştır. 19 Mayıs, milletimizin kendisine vurulmak istenen esaret zincirlerini parçalayıp atma kararlılığının ilk kıvılcımı ve aynı zamanda millete olan İnancın da adıdır. 19 Mayıs çarenin ancak millette olduğunu anlamanın ve çareyi millette aramanın anlamlı göstergesidir. Yüce Atatürk, doğum günü olarak kabul ettiği, şanlı tarihimizin önemli dönüm noktası olan 19 Mayıs’ı Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor, Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak sözleriyle, yarınlarımız olan gençliğimize armağan etmiştir.
Sevgili Gençler; Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar İçinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni omuzlarınızda yükselteceksiniz, ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız.
Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldın veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç bir kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz.
Aynı zamanda bir Spor Bayramı olarak da kutlanan 19 Mayıs, Atatürk’ün; ‘Ben, sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim’ sözünden de anlaşılacağı gibi gençlerimizin spor alışkanlığını kazanması bakımından da oldukça önemlidir.
Mukaddes vatanımızın bölünmez bütünlüğü bağımsızlığı için, bu anlamlı günün 91. yıldönümünde, başta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşı kahramanları şehit ve gazilerimizi şükranla ve minnetle anıyor, tüm  gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum bu mücadeleye iştirak eden Türk ordusunun kahraman mensuplarına, vatanları uğruna hayatını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum, ruhları şad olsun.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here