“Türkiye, Akif’in özlemini Asım’ın neslini arıyor”

14
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli İl Gençlik Kolları tarafından Milli Şairimiz, Büyük Mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinliği düzenlendi.
HABER MERKEZİ
23 Aralık 2011 Cuma günü saat 19.00’da Paşa Kafe’de gerçekleşen etkinlikte Yazar Yavuz Bahadıroğlu Milli Şair’in hayatından kesitleri salondakiler ile paylaştı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program AK Parti Kırklareli İl Gençlik Kolları Başkanı Ömer Faruk Akkol’un açılış konuşması ile devam etti.
*“Akif’i hakkı ile anmak, ona minnet borcu ödemeyi gerektirir”
“Bu kutlu geceye hoş geldiniz.” Diyerek sözlerine başlayan Başkan Akkol konuşmasında şunları kaydetti;
“Merhum Mehmet Akif Ersoy’u minnetle hürmetle yad ediyor, millet olarak kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. Ne mutlu bizlere ki Mehmet Akif gibi pak bir ruhu, temiz bir vicdanı yad etmek için onun yüksek ideallerini, davasını, aşkını, heyecanını paylaşmak için bugün buradayız. Akif’i hakkı ile anmak, ona minnet borcu ödemeyi gerektirir. Minnet borcunu ise onu okuyarak, anlayarak, hissederek ödeyebiliriz. Toplumu için güzel ve hayırlı gelişmelerin olmasını arzu eden yazarlar ve şairler eserlerinde mutlaka meseleye temas ederler. Bu tür yazar ve şairlerden biride Mehmet Akif Ersoy’dur. Akif şiirlerini topladığı seyahat külliyatının altıncı cildini işte böyle bir meseleye, gençlik meselesine ayırır ve bu bölümün adını “Asım” koyar. Asım, adaleti, hakkaniyeti, vicdanı merhameti temsil eder. Asım hayali bir kimlik, yaşanmamış bir roman veya film kahramanı değildir. Asım ve asımın temsil ettiği değerler sistemi tarihte kalmış mitolojik bir kavramda değildir. Asım, dün Mehmet Akif Ersoy’du bugün ise bizleriz. Akif, Asım’ı şu şekilde tanımlamaktadır. Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem, gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem biri ecdadıma saldır mı hatta boğarım. Boğamasam da hiç olmazsa yanımdan kovarım. Üç buçuk soysuzun ardında zağarlık yapamam, Hele hak nâmına haksızlığa ölsem tapamam. Doğduğumdan beridir âşıkım istiklâle, Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lâle! Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum! Kanayan bir yara gördüm mü yanar tâ ciğerim, Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim! 
Adam aldırma da geç git, diyemem aldırırım. Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım! Zalimin hasmıyım amma severim mazlumu. İrticâin şu sizin lehçede ma’nâsı bu mu?
İşte bunun için tüm gençliğin, özelliklede biz AK Gençliğin Akif’i okuması, anlaması idrak etmesi çok mühimdir. Ondaki insan sevgisini, vatan sevgisini, millet sevgisini, ondaki dürüstlüğü, ondaki söz verip sözünü yerine getirmeyi, o mücadele ruhunu, kahramanlığı ve cesareti özellikle özümsememiz gerekir. Ancak bu değerleri sonuna kadar savunursak, geçmişin yaralarını sarabiliriz. Üzerimize yaparsak geleceğe ehemmiyet içinde yürüyebiliriz. Dilimiz düşüncelerimiz daima birlik ve bütünlük içinde olmalıdır. Birileri tahriklerle, kışkırtmalarla yara açmak için konuşabilir. Ama bizler daima birlik ve beraberliğimizi, kardeşlerimizi derinleştirmeli ve istikamet üzere olmalıyız. Çünkü biz emir olunduğumuz üzere dost doğru olmalıyız. Bu anlamlı gecede katılımı ile bizleri onurlandıran sayın hocam Yavuz Bahadıroğlu’na ve bu soğuk havada Milli Şairimiz Büyük Mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’u anmak için gecemize teşrif eden bütün misafirlerimize sonsuz şükranlarımızı sunuyorum. Tekrardan hoş geldiniz diyorum.” 
Daha sonra sunucu Murat Balta tarafından Mehmet Akif Ersoy’un bir şiiri seslendirildi. Ardından Mehmet Akif Ersoy’u anlatan kısa bir film gösterimi yapıldı.
Etkinliğin finalinde Yazar Yavuz Bahadıroğlu’nun Mehmet Akif Ersoy’u anlatımı vardı. Konuşmasına Milli Şair’in “Birlik” şiirinin dizeleri ile başlayan Yavuz Bahadıroğlu; “Cephemizin sinesinde iman bir, sevinme bir, acı bir, gaye aynı vicdan bir, Değil mi ortada bir sine çarpıyor, yılmaz, Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz, bu millet yıkılmaz inşallah Fransa çatlasa da, patlasa da yola devam.” ifadelerini kullandı.
“Akif’in verdiği emeğin, ektiği tohumların artık harmanlandığını idrak edebilmek lazım”
Konuşmasında Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kesitleri salondakiler ile paylaşan Yazar Bahadıroğlu, güncel konulara da değinerek Fransa Meclisi’nin “soykırımı inkar yasa tasarısını” 38 vekilin “evet” oyuyla kabul etmesine ilişkin tepkili bir konuşma yaparak şu ifadeleri kullandı;
“Fransa’nın gocunmasının sebebini iyi anlamak lazım, AB’nin ekonomik krize girdiği bir dönemde, %9 civarında kalkınma hızını tutturan. Krizden teğet çıkan, kalkınmasını tamamlayan, işsizliği belli bir seviyeye indiren, Avrupa içinde bir Türkiye geliyor. Güçlü bir Türkiye geliyor. Tüm memleketlerin safında yerini arayan, Osmanlı’nın torunları geliyor. Fransa’yı gocunduran şey, artık İslam dünyasında borusunun ötmeyeceğini görmüş olmasıdır. Sömüremeyeceğini görmüş olmasıdır. Türkiye kendi varlığını arıyor. Türkiye Akif’in özlemini arıyor. Asım’ın neslini arıyor. Osmanlının sınırlarını arıyor. Bunu okuya bilmek lazım. Akif’in verdiği emeğin, ektiği tohumların artık harmanlandığını idrak edebilmek lazım, Türkiye’nin büyümesi, gelişmesi genişlemesi İslam Dünya’sını “one münit” ile birlikte kucaklaması, karşlıksız sahip çıkması, nerede bir acı varsa oraya koşan bir Başbakan olması, Sarkozy, onun için kıskanıyor. Fransa’nın etkisiz olmasını kıskanıyor. Çünkü Fransa oraları 400 yıl sömürdü.”
AK Parti Kırklareli İl Gençlik Kolları tarafından Milli Şairimiz, Büyük Mütefekkir Mehmet Akif Ersoy etkinliğine, AK Parti Kırklareli İl Başkanı Emin Tunç, Merkez İlçe Başkanı Hamit Orakçı, Kadın Kolları Başkanı Hazel Yolgiden, Gençlik Kolları Başkanı Ömer Faruk Akkol, il yönetiminden Oğuz Kiraz, Alper Çiler, partiler ile çok sayıda davetli katıldı. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here