Türkçe’nin çocukları Kırklareli’de unutulmayacak bir gece yaşattı

6
* Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl "İnsanlık El Ele" temasıyla düzenlenen 10. Türkçe Olimpiyatları’nın Kırklareli’de 2. kez düzenlenen İl Etkinliği’nde büyük bir şölene sahne oldu. Festival Alanı’nda düzenlenen programı binlerce kişi izledi. Programa katılan öğrenciler, Şiir, Şarkı ve Halk Oyunları ile izleyenleri coşturdu.
HABER MERKEZİ
Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Türkçe Olimpiyatları Marmara Grubu Etkinlikleri’nin son günü Kırklareli’de yapıldı.
Kırklareli İş Adamları Derneği (KİAD) ve Lüleburgaz İş Adamları Derneği’nin (LİAD) organizasyonu ile Türkçe Olimpiyatları’nın Kırklareli’de bu yıl 2’incisi yapıldı.
11 Haziran 2012 Pazartesi günü Festival Alanı’nda saat 21.00’da başlayan ve 25 ülkeden 65 öğrencinin bulunduğu programın sunuculuğunu Spor Spikeri Ertem Şener ve Arnavutluk’taki Türk Okulu’nda okuyan Xhorda Kaligi ile birlikte yaptı.
Etkinlikte 25 ülkeden 65 öğrencinin söylediği Türkçe Şiir ve Şarkılar ile Halk Oyunu Gösterileri izleyiciler tarafından beğeniyle izlendi. 
Türkçe Olimpiyatları’nın son programı olması nedeniyle sunucu Şener ve Kaligi ile konuk ekip duygu dolu anlar yaşadı.
* “Başkalarının çocuklarını emanet olarak değil kendi çocukları gibi bakıyorlar”
Türkçe Olimpiyatları’nın başlamasıyla birlikte dünyanın dört bir yanındaki okullarda bu çocukların yetişmesinde emek veren öğretmenlerin fedakarlıklarına tanık olduğunu anlatan Şener; “Türkçe Olimpiyatları’na katılan çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerimiz, inanın kendi çocuğu buradayken bile başka çocukları düşünüyorlar. Gözümle gördüm. Başkalarının çocuklarını emanet olarak değil kendi çocukları gibi bakıyorlar” diyerek gözyaşlarına hakim olamadı.
* “Türkçemizin bir dünya dili, kardeşlik dili ve sevgi dili olduğunu gösterdiler”
Vali Yaman, Uluslararası Türkçe Derneği tarafından (TÜRKÇEDER) düzenlenen 10. Türkçe Olimpiyatları Kırklareli İl Etkinliği’nde yaptığı konuşmada Kırklareli’de 2. kez Türkçe Olimpiyatları heyecanının yaşandığını söyledi. 
Türkiye’ye gelen 135 ülkeden bin 500 öğrencinin 65’ini Kırklareli’de ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını anlatan Yaman;
“Geçen olduğu kadar bu yılda çok heyecanlıydı. Genç kardeşlerimize 2. kez ev sahipliği yapıyoruz. Dünyanın 135 ülkesinden bin 500 genç kardeşimiz Türkçe Olimpiyatları için ülkemize geldi. Bunlardan 65 kardeşimizi de bugün Kırklareli olarak misafir ediyoruz. Tabi bu akşam genç kardeşlerimiz bize Türkçemizin bir dünya dili, kardeşlik dili ve sevgi dili olduğunu gösterdi. Genç kardeşlerimiz sayesinde ülkemizde ve bu gece ilimizden de bütün dünyaya; “Biz bütün dünyayı seviyoruz” dediler. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
* “Dünyanın hemen hemen her yerinde Türkçe’nin konuşulması bizleri mutlu ediyor”
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan ise Türkçe Olimpiyatları’nın Kırklareli’de düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek;
“Dünyanın değişik coğrafi bölgelerinden, 5 kıtadan 65 öğrencimizin Kırklareli’de olması bizleri fazlasıyla onure etti. Böyle bir organizasyonu gerçekleştirmek oldukça zordur Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Türkçe Olimpiyatları’nın Kırklareli’deki etkinliği ilk kez geçen yıl yapıldı. Böyle bir organizasyonu ilk başta yapmak kolay ancak devamı getirmek oldukça zordur. Dünyanın hemen hemen her yerinde Türkçe konuşulması bizleri oldukça mutlu etti” şeklinde konuştu.
Programa katılan Burhan Öcal da, Türkçe Olimpiyatları dolayısıyla Türkiye’de bulunan çocukların heyecanını ve duydukları mutluluğu anladığını ifade ederek, şarkı, türkü, şiir okuyan ve farklı yörelere ait halk oyunları gösterileri yapan öğrencilerin Kırklareli’ne ve Kırkarelililere unutulmayacak bir gece yaşattığını sözlerine ekledi.
Programın ardından, Türkçe Olimpiyatları Kırklareli il etkinliğine sponsor olan İş adamlarına, Sivil Toplum Kuruluşlarına ve Belediye Başkanlarına plaket takdim edildi.
Programa; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Aydın, Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, Oda Başkanları ve binlerce vatandaş katıldı. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here