“Türkçe’nin bir Dünya Dili olduğunu bütün dünya öğrendi”

8
Bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Uluslararası Türkçe Olimpiyatları” kapsamında 25 ülkeden 65 çocuk 11 Haziran 2012 Pazartesi günü Kırklareli’ne geldi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İş Adamları Derneği (KİAD) ile Lüleburgaz İş Adamları Derneği’nin (LİAD) organizasyonu ile bu yıl 2. kez “Uluslararası Türkçe Olimpiyatları” Etkinliği dün akşam Kırklareli’de yapıldı. 
Bu kapsamda Kırklareli’ne gelen 65 çocuk, öncelikli olarak Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ı ziyaret etti.
Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda ağırlanan 65 olimpiyat çocukları ile görüşen Vali Yaman ve AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan burada bir konuşma yaptı.
Türkçe’nin dünya çocukları ile dünyaya tanıtıldığını ifade eden Yaman, Dünya çocukları gibi heyecanlı olduklarını söyledi.
Türkçe Olimpiyatları’na katılan öğrenciler sayesinde Türkçe’nin bir dünya dili olduğunu bütün dünyanın öğrendiğini belirten Yaman;
“Sizler gibi bizde çok heyecanlıyız. Geçen yıl ilk kez sizleri misafir etmiştik ve büyük bir coşku olmuştu. Sizleri başta ülkemiz olmak üzere bütün dünya bekliyordu. 180 ülkede okullar var ve bunlardan 135’inden siz değerli kardeşlerimiz ülkemize geldiniz. Buradaki önemli olan sizler sayesinde dünya, Türkçe’nin bir dünya dili olduğunu öğreniyor. İnşallah bu barışı, sevgiyi, kardeşliği, birlik ve beraberliği sizlerle birlikte yaşayacağız. Sizlere emek verenleri kutluyorum” dedi.
AK Parti Milletvekili Şenol Gürşan’da Türkiye gibi Kırklareli halkının da Türkçe Olimpiyatları’nın sevdalısı ve bağımlısı olduğunu belirtti.
Halkın, izlerken ve dinlerken duygulanarak ağladıklarını bildiren Gürşan;
“Dünya’nın bütün renkleri ülkemizde ve aynı zamanda ilimizde. Biz artık Türkçe olimpiyatlarının sevdalısı ve bağımlısı olduk. Sadece biz değil, bütün halkımız, ülkemiz bağımlısı oldu. Halkımız izlerken duygulanıyor, ağlıyor ve dolayısıyla Türk insanın da samimiyeti ortaya çıkıyor. İlimizde de bu yıl ikincisi yapılıyor. Türkçe olimpiyatları dünyanın en büyük organizasyonlarından biri” şeklinde konuştu.
Buradan Paşa Kafe’ye geçen öğrencilerden bir grubu, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ı ziyaret etti.
Çağlayan, Türkçe Olimpiyatları’nın Kırklareli’de düzenlenmesinden onur ve gurur duyduklarını ifade etti.
Çağlayan; “Türkçenin dünyanın diğer ülkelerinde konuşulmasını tavsiye etmeyen ya da konuşulmasının hoşuna gitmeyecek hiçbir Türk vatandaşı yoktur. O yönden güzel bir çalışma. Sadece Türkçe değil, folklor ve tiyatro gibi branşlarda var. Türkçe’yi bu tür alanda da kullanıyorlar. Bu tür faaliyetler bizim hoşumuza gidiyor. Keşke bizim imkanlarımız olsa da bizde böyle bir program düzenleyebilsek” şeklinde konuştu. 
Ziyaretlerin ardından bir grup öğrenci dinlenmeye çekilirken, bir grup öğrenci de kendileri için kurulan sahne de prova yaptı. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here