Turkcell’in Kırklarelili 7 Kardelen’i üniversiteyi kazandı

13
* Turkcell’in ÇYDD, TOG ve TESYEV ile birlikte yürüttüğü “Kardelenler” projesi kapsamında eğitim bursu alan..
* Turkcell’in ÇYDD, TOG ve TESYEV ile birlikte yürüttüğü “Kardelenler” projesi kapsamında eğitim bursu alan, aralarında Kırklarelili 7 Kardelen’in de bulunduğu 500 kız öğrenci, üniversite sınavında başarılı oldu. Kardelenler, kazandıkları üniversitelerde aldıkları eğitim sonrası hayatlarına doktor, öğretmen, mimar, mühendis, eczacı ve hukukçu olarak devam edecekler.
HABER MERKEZİ
Kurumsal sosyal sorumluluk anlayışı gereği “Eğitimde Fırsat Eşitliği”ni desteklemeyi ilke edinen Turkcell, toplumsal ve maddi gerekçelerle eğitim hakkından mahrum kalabilen kız çocuklarının meslek sahibi çağdaş bireyler olma yolundaki mücadelesine destek vermeye devam ediyor. Turkcell’in, 14 yıldır kararlılıkla sürdürdüğü Kardelenler projesi, bu yıl 500 kız öğrencinin daha üniversite hayallerini gerçeğe dönüştürdü. 
* Mühendislik, Öğretmenlik ve Hukuk revaçta
Üniversiteyi kazanan Kardelenler en çok Mühendislik, Eğitim, İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk, Tıp ve Sağlık bilimlerinin çeşitli bölümlerini tercih etti. Kardelenler’in daha çok Mühendislik, Öğretmenlik ve Hukuk Bölümleri’ne rağbet göstermesi dikkat çekti. Kazandıkları üniversitelerde eğitim hayatlarına başlayan Kardelenler’in arasında Moleküler Biyoloji ve Genetik, Biyomedikal Mühendisliği, Organik Tarım, Gastronomi ve Mutfak Sanatları gibi yenilikçi meslekleri kendilerine hedef olarak belirlemiş kızlarımız da bulunuyor. 
* Sevilengül: “Amacımız kızlarımızın geleceğe güvenle bakabilen, meslek sahibi, üretken bireyler olmaları”
Üniversiteyi kazanan Kardelenler’in başarısıyla gurur duyduğunu söyleyen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül; “Turkcell olarak kız çocuklarının desteklenmesinin, güçlendirilmesinin ve onlara yatırım yapılmasının son derece önemli olduğunun bilincindeyiz. 14 yıldır büyük bir inançla büyüterek sürdürdüğümüz ve toplumumuzun da büyük desteğini alan Kardelenler projemiz, bu anlamda sadece Türkiye’ye değil dünyaya da örnek olmuş bir proje. Bu yıl da kızlarımızın üniversiteyi kazandıklarını ve meslek sahibi olma yolunda adım attıklarını, geleceklerine sahip çıktıklarını görmek bizim için büyük bir gurur ve mutluluk kaynağı. Amacımız kızlarımızın geleceğe güvenle bakabilen, meslek sahibi, üretken bireyler olmaları. Eğitimlerine başarıyla devam eden Kardelenler arasında bu yıl 500 kızımız daha, ileriki yıllarda ülkemize, insanımıza hizmet vermek istedikleri meslekleri seçtiler. Turkcell ailesi olarak kızlarımızın başarılarına vesile olmak bizi çok mutlu ediyor” dedi.
* Kardelenler hakkında
Ekonomik nedenlerle öğrenimlerine devam edemeyen kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlanması amacıyla 2000 yılında başlatılan projede bugüne dek 100.000’i aşkın burs verildi. Proje kapsamında, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Türkiye Engelliler, Spor, Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) işbirliğinde liseli, mühendislik fakültelerinde okuyan üniversiteli ve engelli kız öğrencilere eğitim bursları veriliyor. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here