Türkçe Olimpiyatı heyecanı Kırklareli’yi de sardı

6
9. Türkçe Olimpiyatları yarışmacılarının bir bölümü çıktıkları Türkiye Turnesi’nin son ayağı olarak  ‘Gelin Tanış Olalım’ sloganı ile Kırklareli’ye geldiler. İstanbul’da final heyecanı yaşanırken, Kırklareli’de de ilk defa böyle bir organizasyonun yapılması heyecanı yaşandı.
HABER MERKEZİ
Bu yıl 9.’su düzenlenen Türkçe Olimpiyatları kapsamında ‘Gelin Tanış Olalım’ sloganı ile yapılan programının bir ayağı Kırklareli İş Adamları Derneği’nin (KİAD) organizasyonu ile Kırklareli’de yapıldı.
Türkçe olimpiyatları dolayısıyla Kırklareli’de 30 ülkeden 75 öğrencinin katıldığı bir program düzenlendi.
29 Haziran 2011 Perşembe günü Kırklareli’ne gelen öğrenciler, Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ı ziyaret etti. Vali Yaman, olimpiyatlar dolayısıyla Kırklareli’ne gelen öğrencileri Atatürk Toplantı Salonu’nda ağırlayarak, yaptığı konuşmasında yabancı fakat Türkçe bilen öğrencileri Kırklareli’de ağırlamanın onurunu ve gururunu yaşadığını belirtti.
Türkçe olimpiyatlarına katılan öğrenciler sayesinde Türkçenin bir dünya dili olduğunu öğrendiğini vurgulayan Vali Yaman;
“Kırklareli’de sizi ağırlamaktan dolayı ilimiz adına mutlu olduğumuzu belirtmek istiyorum. Tabi sizleri takip ediyoruz günlerdir. Dünyanın 130 ülkesinden binden fazla sizin gibi genç kardeşimiz ülkemize geldiniz ve bizlere büyük mutluluk büyük heyecan ve onur yaşattınız.
Mutluyuz çünkü sizler sayesinde bütün dünyada Türkçenin bir dünya dili olduğunu öğrenmiş olduk. Ve yine sizin sayenizde Türkçenin bir kardeşlik ve barış dili olduğunu öğrenmiş olduk. Sizlerin heyecanını görmüş oldu ülke insanımız. Sizlerle tanışmak ve kaynaşmakla mutlu olduk. Ben bütün emeği geçen insanları kutluyorum. Burada inşallah güzel vakit geçirirsiniz.
Öğrencilerimiz günlerdir Türkiye’deler. Anadolu’nun her yerinde aynı heyecan aynı coşku aynı duygusallık devam ediyor. Türkçe, Türkçe olimpiyatlarına katılan öğrenciler sayesinde bir dünya dili oldu” dedi.
Vali Yaman, olimpiyatlara Gürcistan’dan katılan Sofya Toradze’daya Türkiye hakkında düşünceleri sormasının ardından Toradze’da;
“Türkiye’yi çok beğendim, ilk kez geliyorum ama çok hoşumu gitti. İnsanlar çok güzel, onları çok beğendim. Misafir perver ve çok sıcak insanlarsınız” dedi.
Olimpiyatlar dolayısıyla Kırklareli’ne gelerek ziyaretlerde bulunan öğrencilere Vali Yaman, çeşitli hediyeler dağıttı.
Öğrenciler, Vali Yaman’ın ardından Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ı ziyaret etti.
Çağlayan, ziyaretlerden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları kaydetti;
“Sizleri burada görmekten çok mutlu olduk. Türkçe olimpiyatlarının bir ayağının Kırklareli’de olmasını sağlayan KİAD’a teşekkür ediyoruz. Benim için sürpriz ve mutluluk verici bir olay” dedi ve öğrencilere çeşitli hediyeler dağıttı.
Yapılan ziyaretler sonrası Kırklareli merkez ilçede bulunan Paşa Kafe’de ‘Gelin Tanış Olalım’ sloganı kapsamında parkta oturan Kırklareli halkı ile tanışarak, sohbet ettiler. Çeşitli sorular ile olimpiyatlar kapsamında gelen öğrenciler Türkiye’yi, Kırklareli’ni ve Kırklareli halkını tanımaya çalıştılar.
Yapılan sohbetler eşliğinde Kırklareli’de faaliyet gösteren İzabella Pizza’nın organizasyonu ile yemek yenildi.
9. Türkçe Olimpiyatları etkinliklerinin yapıldığı saatte gazetemiz baskıda olduğundan dolayı etkinlik haberlerini bir sonraki sayımızda okuyabilirsiniz. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here