Türk ve Bulgar Heyetleri Malkoçlar Köyü’nde Olağanüstü Protokol Toplanı

1
A Bölgesi 3. Kısım Türk-Bulgar Heyetleri, Kırklareli’nin Kofçaz İlçesi’ne bağlı Malkoçlar Köyü 172 No.lu Hudut Sınır Taşı’nda 07 Haziran 2014 Cumartesi günü saat 09.30 da buluştu
HABER MERKEZİtısı yapt
A Bölgesi 3. Kısım Türk-Bulgar Heyetleri, Kırklareli’nin Kofçaz İlçesi’ne bağlı Malkoçlar Köyü 172 No.lu Hudut Sınır Taşı’nda 07 Haziran 2014 Cumartesi günü saat 09.30 da buluştu. Ardından Bulgar Heyetin imkanları ile protokol görüşmelerini yapmak üzere Bulgaristan Heyeti tarafından Bolyarovo istikametine hareket edildi. Türk heyette; Başkan Kaymakam Mehmet İlidi ve Üyeler, Garnizon Komutanlığı adına P.Bnb. Yunus Emre Işıkoğlu, Emniyet Amir Vekili Komiser Yılmaz Akyıldız, Nevzat Konak, Tercüman Sefer Mutlu, Bulgar Heyette; Başkan Plamen Dinev ve Üyeler Deyan Mollov, Georgi Vırbanov, Nikolayraykov, Tercüman Atanas Atanasov yer aldılar.
Festivale katılım sağlandıktan sonra Bulgar Heyet ile görüşmeler yapıldı. Protokol metni üzerinde mutabakat sağlandıktan sonra Bulgar Heyetin Türk Heyet onuruna düzenlemiş olduğu davete geçildi. Türk-Bulgar Heyetleri müşterek sınır dışında Bolyarovo Şehri’nde Olağan Protokol Metni’ne karşılıklı imzaların atılmasıyla toplantı tamamlandı.
Kofçaz Kaymakamı Mehmet İlidi yaptığı açıklamasında; “Protokol imzalarımız sonrasında Kofçaz ilçemizle Bulgaristan’ın Bolyarovo Şehri arasında gençlerin kültürel etkinliklerini, kendi halk oyunlarını, gelenek ve göreneklerini tanımalarına katkı sağlayan söğüt düdüğü şenliklerine katıldık. Her iki ülke öğrencilerinin etkinliklerini izledik ve kaynaşmaları bizlerde sevinç ve mutluluk oluşturdu. İlçemizin ve aynı zamanda ülkemizin böyle bir festivalde temsil edilmesinin mutluluğu ve gururu içerisindeyiz. Bu türlü ziyaretlerin bağlı kurumlarımız arasında diyalogu arttıracağını, özellikle Avrupa Birliği yolunda emin adımlarla ilerleyen ülkemizin adaptasyonuna katkı sağlayacağını, Bulgar tarafının da bizlerin örf ve ananelerini daha iyi tanıyarak iki ülke insanının birbirlerini daha iyi anlayacaklarını düşünmekteyim. İmzalanan Protokoller yanında iki ülke arasında gerek tarım, zirai faaliyetler ve sanayi alanlarında gerekse eğitim alanında karşılıklı görüşmelerin iki ülke ekonomisine ve ilişkilerine katkı sağlamasını umut ediyoruz. Karşılıklı kültür alışverişinin, iki ülke dostluğunu pekiştirmesini hedefliyoruz. Festivale katılan İlçemiz Atatürk Ortaokulu Halk Oyunları ekibinin diğer ekiplere nazaran gördüğü ilgi ve beğeni bizleri ziyadesi ile memnun etti. İki ülke arasın da mevkidaşım Sayın Plamen Dinev ile görüşmelerimizde, bu tür etkinlikleri ilerleyen tarihlerde de devam ettirilmesi hususunda mutabakata varmış durumdayız. Bizi misafir eden Bulgar Heyetine teşekkürlerimi sunar ve etkinliğe katılmaktan büyük mutluluk duyduğumuzun bilinmesini isterim. Siz değerli Bulgaristan Heyeti’ni de en kısa sürede ağırlamaktan memnun olacağız” dedi. (Fatih Eser) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here