Türk ve Bulgar Arıcıları’ndan proje atağı

22
Bulgaristan-Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı çerçevesinde Türkiye’nin Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği ile Bulgaristan’ın Yambol Arı Yetiştiricileri Birliği ortaklığında bir yatırım projesi yapılması planlanıyor.
HABER MERKEZİ
Bu kapsamda Yambol Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve aynı zamanda Bulgaristan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Linbomir Rusen Koler ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyeleri Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi’ye ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretçiler arasında Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rıdvan Ulus ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Proje Organizatörü Murat Celesun, Proje Koordinatörü ve Tercüman Said Avdjlev’de yer aldı.
* “İki birlik arasında bir sınır ötesi proje düşünüyoruz” 
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi’ye yapılan ziyaret ile ilgili bir açıklama yapan Proje Organizatörü Murat Celesun şunları kaydetti;
“Bulgaristan-Türkiye sınır ötesi iş birliği programının ikinci duyuruları yayınlandı. Bulgaristan’ın Yambol Arı Yetiştiricileri Birliği ile Türkiye’nin Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği arasında bir proje düşünüyoruz. Bu projenin ne şekilde yapılacağı ile ilgili iki birlik başkanı ile istişare edildi. Biz daha önce Bulgaristan’a giderek bu konuda Yambol Arı Yetiştiricileri Birliği ile görüşmeler yaptık. Şimdi kendileri de buraya iade-i ziyarette bulunuyorlar. Artık projeyi netleştirip şekillendireceğiz. Bu proje Kırklareli Valiliği ve gıda tarım ve hayvancılık il müdürlüğü koordinasyonu ile gerçekleştirilecek. 
* “Uygun görülürse müdürlük koordinesinde bir proje yapılmalı”
Bu proje ile ilgili birkaç alternatif üzerinde durduk. Yatırım mı, organik mi ya da kültürel anlamda bir projemi mi olsun diye, bunların arasında bir ikilemde kaldık. Daha sonra bunun yatırım projesi olmasına karar verdik. Fakat bu yatırım projesinden şöyle bir sonuç çıkıyor; Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği ile Yambol Arı Yetiştiricileri Birliği bir tüzel kişilik, bunların ciddi anlamda bir bütçeleri de yok. Yatırımda da bir problem çıkıyor. Geçen hafta ikinci çağrı ile ilgili bir tanıtım toplantısı Kırklareli’de yapıldı. Ardından Edirne’de aynı konular ile ilgili bir forum yapıldı. Ben her iki toplantıya da katıldım. Bu toplantıda eğitim veren kişiler ile bu projemizi paylaştık. Bize tarım müdürlükleri koordinesinde bu yatırım projelerinin gerçekleşebileceğiniz bizlere söylediler. Eğer siz uygun görürseniz tarım müdürlüğü koordinesinde olur ise yatırım projesi olabiliyor. Yada iki arıcılar birliği tüzel kişilikleri ile olur ise kültürel bir proje oluyor. Bununda maksimum bütçesi 100 bin Euro, yatırım projesinin bütçesi ise 600 bin Euro bizim hazırladığımız yatırım projesinde 445 bin Euro’luk bir bütçesi olacak. Proje hazır. Finansmanı da yapıldı. 4×4 araç talebi yazıldı. Avrupa Birliği bize soruyor. “siz bu kadar bütçeyi daha önce kulanıp yönettiniz mi?” gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü olarak proje başlatılırsa bu problem olmuyor. Olayın özü budur.”
Daha sonra konuşan Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, öncelikle misafirlerine hoş geldiniz diyerek, Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğüne yaptıkları ziyaretinizden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. 
* “Her konuda desteğimiz sonsuz olacaktır”
Ziyaretçilere tercüman aracılığı ile kendisinden bahseden Müdür Çebi Şunları kaydetti; 
“Avrupa Birliği Sınır Ötesi İş Birliği kapsamında yapılacak projelere biz Valilik olarak her zaman destek veriyoruz. Bu konuda valiliğimizin ve il müdürlüğümüzün bir çalışması var. Valiliğimizce düzenlenen proje yazma konusunda üç arkadaşımızı eğitime göndererek bir haftalık bir kurs aldırdık. Arıcılar birliği başkanımız Rıdvan bey proje önerisi ile geldi ve konudan haberdar oldum. Kendisine söylediğim bir cümle oldu. “Her konuda desteğimiz sonsuz olacaktır.”  hocamın söylediği gibi,  proje kültürel mi, yoksa yatırım projesi mi olsun konusu ile ilgili şunu söylemek isterim. Biz yapılmak istenen projenin yatırım projesi olması konusunda istekliyiz. 
* “Bu proje ile iki devletin halkı birbirini daha yakından tanıyabilir”
Yatırım projelerine desteğimiz olmasının asıl sebebi iki tarafında karşılıklı olarak bu projeden yeterince yararlanması ve fayda görmesidir. Bunun yanında kültürel projelere önümüzdeki yıllarda devam ederiz. Hiçbir problem olmaz. Aynı zamanda bu proje ile iki devletin halkı birbirini daha yakından tanıyabilir. Ben bu projenin hayırlara vesile olacağına inanıyorum. Gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüğü olarak üzerimize düşen her görevi yapmaya hazırız. Şimdi olduğu gibi ilerde de dairemizin imkanları hem birliğe hem de gelen birliğimize açıktır. Biz yardım etmekten dolayı memnunuz. İnşallah projemiz iyi yazılarak onay alır. Sizler ile daha iyi görüşürüz.
Eski Kırklareli-İstanbul yolunun kuzey bölgesini bakanlık olarak izole bölge ilan ettik. Burada arıcılık konusunda yapılacak her türlü projenin uygulanması çok kolay ve mümkündür. Yatırım projenin yanında, organik arıcılık, organik bal üreticiliği veya diğer arı ürünlerinin bu bölgede üretilmesi bizim için daha hem de iki bölge halkına faydalı olacaktır.  Bu projenin devamında üzerine eklenecek projelerde mevcuttur. Bölgemizde ayçiçeği yoğun olarak ekilmektedir. Balkanlarda ise çiçek balı yoğun olarak yapılmaktadır.” 
Daha sonra konuşan Yambol Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Linbomir Rusen Koler birliklerinde 330 üyeleri bulunduğunu, 556 bin kovanımız bulunduğunu belirtti. Organik arıcılığa ihtiyaç olduğunu vurgulayan Linbomir Rusen Koler, bu proje ile iki tarafında fayda göreceğini, belirtti. Linbomir Rusen Koler yapılan bu görüşmeden mutluluk duyduğunu ifade ederek, kendileri ile görüşen Müdür Çebi’ye teşekkür etti. (s-cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here