Türk Telekom Ailesi Buluştu

6
Türk Telekom Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan 2011 yılı sosyal ve
kültürel faaliyet programı kapsamında yapılan Biz bize Konferans ve Biz
bize Tiyatro” turnesi 2 Mart 2011 Çarşamba günü Kırklareli’de yapıldı.

HABER MERKEZİ

Kırklareli Kültür merkezi Salonu’nda saat 18.30’da başlayan programa Kırklareli İl Telekom Müdürü Şükrü Şık, müdürlük personeli ile aileleri katıldı. Programda ilk olarak Mutlu Aile Mutlu Çalışan Konferansı yapıldı. Konferansın sunumunu Yazar ve İletişim Uzmanı Canten Kaya yaptı. Canten Kaya kendi ismi ile ilgili başından geçen farklı olayları esprili bir dil ile anlatarak salondakileri gülmekten kırdı geçirdi. 18 yıl boyunca kekeme olarak yaşadığını itiraf eden Canten Kaya, bu yüzdende başından çok komik olaylar geçtiğini belirtip, bu hastalığı savaşarak yendiğini, ama çok sıkıştığı durumlarda yine kekelediğini salondakilere şu cümleler ile anlattı;
“Kekelediğim dönemde en büyük hayalim binler insana seminer vermekti. Buna babam bile inanmayarak “Hadi ordan” diyerek benim bu hayalim ile dalga geçiyordu. Hastalığımı yendikten belli bir süre sonra İzmir Buca’dan seminer teklifi geldi. “Kaç kişiye seminer vereceğim?” diye sordum “5 Bin kişi” dediler. Heyecanlandım ve kekelemeye başladım. Semineri vermek için erkenden gittim ve gelen seyircileri saydım tam 5 Bin 500 kişiye seminer verdim. Seminer sonunda beni alkışladılar. Birde ön tarafta biri ayağı kalkmış beni alkışlıyor. Bilin bakalım kim? “Babam” “Baba” dedim. “Kekemeyim diye bana güvenmiyordun. Neden şimdi alkışlıyorsun?” “Ben ne bileyim senin böyle olacağını.” dedi.”
Canten Kaya kendi başından geçen komik olaylar ile konferansın asıl konusunu anlattı. Evlilikteki sıkıntılar yüzünden boşanmaların arttığını belirten Canten Kaya, bu durumun en çok çocukları etkilediğini ifade etti. Evliliklerin enteresan ve komik yanlarını anlatan Canten Kaya, beraber yaşamanın kolay olmadığını, birçok ailede dağınıklık savaşı çıktığını vurguladı. Evlilikte haklı olmayı ararken mutluluğun kaçırıldığını belirten Canten Kaya, evlilikte anlaşmaya meyilli olunması gerektiğini ifade etti. Kadınların paylaşım odaklı, Erkeklerin sonuç odaklı olduğunu belirten Canten Kaya, kadınların günde 24 Bin, erkeklerin günde 12 Bin kelime söylediklerini belirterek; “Bu bağlamda çalışan hanımlara pek bir sözüm yok fakat ev hanımları potansiyel bir tehlikedir. Kadın eşi eve gelince bir paylaşım bekliyor. Eşine bir şeyler anlatmak istiyor. Erkek ise eve gelince dinlenip televizyon izlemek istiyor. Bir araştırmada dinlenme modunda erkek beyni %30, kadın beyni %90 çalışıyor. Pek çok evlilik bu yüzden sona eriyor.” şeklinde konuşarak kadınların erkeklere nazaran daha paylaşımcı ve gezip dolaşmayı seven insanlar olduklarını, bu yüzdende bu fedakarlığı onlara gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Konferansta bir evli çifti sahneye davet eden Canten Kaya, evlilikte sorunların çözülmesi için dokunmanın sihirli gücünü anlatarak; “Koca hanımının ellerini tutup gözünün içine bakarak “benim gözlerimde ne görüyorsun” demeli. Bu gerçekten işe yarıyor.” diyerek dokunmanın sihirli gücünü evliklere taşınması gerektiğini belirtti. Canten Kaya konferansın sonun erkeklerin kullanma kılavuzunu anlatarak; “Erkekler iltifat özürlüdür. Ama iltifata dayanamazlar. “kocacım sen çok güzel salata yapıyorsun” diyerek, ona neyi güzel yaptığını güzel bir iltifatla yaptırta bilirsiniz.” dedi. Konferans sonunda Kırklareli İl Telekom Müdürü Şükrü Şık, Canten Kaya’ya güzel sunumundan ötürü teşekkürlerini sunarak kendisine bir buket çiçek takdim etti. Konferansın sonunda yarım saatlik bir kokteyl düzenlendi. Aranın ardından ünlü oyuncu Ahmet Yenilmez, milli şair Mehmet Akif Ersoy’un hayatını konu alan bir tiyatro oyunu sergiledi. Yenilmez, ‘Mehmet Akif burada, ya siz neredesiniz?’ adlı tek kişilik tiyatro gösterisinde, Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kesitler sundu. Sanatçının usta yorumu ile bazen gülümseten, bazen ağlatan oyunda Mehmet Akif’in bilinmeyen yönleri anlatıldı.
Uğur Uzunok’un yazdığı Hilali Hasanov’un yönettiği, tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez’in de oynadığı İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan Mehmet Akif burada, ya siz neredesiniz?’ oyunu seyircilere duygulu anlar yaşattı. Oyun sonunda Kırklareli İl Telekom Müdürü Şükrü Şık ünlü oyuncuya güzel oyunu sebebi ile bir buket çiçek takdim etti. Ünlü oyuncu Yenilmez’de çiçeği salonda bulunan bir asker anasına takdim etti.
Oyun sonunda salondakilere konuşan Ahmet Yenilmez, "İzlediğiniz bu Oyun Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılmış ilk ve tek Mehmet Akif Ersoy tiyatrosudur. Mehmet Akif 1936 yılında İstanbul’da Beyoğlu İstiklal Caddesinde 27 Aralık’ta 63 yaşında vefat etti. Ama o apartman daha düne kadar 360 isimli bir bar olarak çalışıyordu. Mehmet Akif’in oğlu Emin İstanbul’da bir kamyon kasası içerisinde ölü bulundu, kimsesizler mezarına defnedildi ama kayıtlar karıştığından mezarı tespit edilemiyor. Küçük oğlu Tahir 1982’de bir hastanede öldü, cesedine hastane masrafları nedeni ile haciz koyuldu. Üsküdar Belediyesi haczi kaldırıp cenazeyi defnetti. Kızı torunu ile birlikte 1992’de kirada oturduğu evden gece yarısı dışarı atıldı. Merhum Turgut Özal olayı duyunca onlara ev hediye etti. İşte bu Oyunu bunun için yaptık ve Edirne’den Hakkari’ye kadar birçok yerde sahneledik. Siz doğru bildiğiniz şeyi yapın mutlaka bir yerde karşılığı çıkar. Gün kardeşin kardeşe hesap sorma günü değil helalleşme günüdür” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here