Türk Ocağı binası tehlikede

21
Türk Ocağı binası tehlikede

Ulu Önder Atatürk’ün 20-21 Aralık 1930 tarihinde Kırklareli’ne yaptığı yurt gezisi esnasında konuşma yaptığı tarihi Türk Ocağı binası bugün içler acısı bir halde. Kırklareli Merkez Ilçe Yayla Mahallesi, Yayla Caddesi üzerinde bulunan ve bir asrı aşkın bir süredir ayakta olduğu tahmin edilen bina için tehlike çanları çalıyor. Yılllardır restore çalışması yapılması düşünülen fakat bir çivinin bile çakılmadığı binanın çatısı yıkık, pencere camları kırık ve hatta bina girişinde bulunan bilgilendirici bir tablo bile yırtılmış durumda.

21 Aralık 1930 tarihinde Atatürk’ün görüşlerini halka hitap ettiği bina, aradan geçen 79 yıldan bu yana ilgisizlik sebebi her geçen gün daha da atıl bir hale geldi. Kırklarelili sivil toplum örgütleri başta olmak üzere birçok vatandaşın tarihi Türk Ocağı Binası’nın restore edilmesi için ilgili makamlara sözlü ve yazılı olarak başvurmasına rağmen herhangi bir somut adımın atılmaması ise düşündürücü.

Yarın Ulu Önder Atatürk’ün Kırklareli’ne gelişinin ve 21 Aralık Pazartesi günü ise Türk Ocağı Binası’nda halka seslenişinin 79. yıldönümü. Bu durumda akıllara şu soru geliyor; “Ulu Önder Atatürk 21 Aralık 1930 tarihinde Türk Ocağı’na ilk kez geldiğinde ne görmüştü acaba?” Kesinlikle çok sağlam ve güzel bir yapı olduğunu savunabiliriz. Okuyucularımıza soruyoruz; ”Bu binanın atıl durumda bırakılması moda mı?”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here