“Türk Ocağı Binası Sergi Salonu olacak”

4
* Vali Aydoğdu müjdeli bir haber vererek, Kırklareli’nin ilk yerleşim yeri olan ve Kırklareli’nin tarihini sergileyen Yayla Mahallesi’nde çalışmaların başladığını, Yayla Mahallesindeki çalışma ve projeler kapsamında, Türk Ocağı Binasının bu tür faaliyetlerde kullanılmak üzere restorasyonun yapılacağını belirtti.


HABER MERKEZİ
Kırklareli’nde bulunan ve amatör olarak resim yaparak, Kırklareli kültüründe aktif rol oynayan, bayan ressamlar, 04 Haziran 2010 Cuma günü, Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’yu makamında ziyaret etti.

Bayan Ressamlar; Funda Akar, Gülay Şeker, Nuriye Üstündağ, Mukadder Bağıran, Nermin Esgel ve Zehra Yılmaz, Vali Aydoğdu’yu makamında ziyaret ederek, şimdiye kadar göstermiş olduğu desteklerden dolayı Vali Aydoğdu’ya teşekkür ederek, kendilerinin yapmış olduğu tabloyu hediye etti.

Vali Aydoğdu yapılan ziyaretten memnuniyetini dile getirerek, Valilik olarak her türlü destek ve yardımda bulunacaklarını belirtti.

Bayan ressamların, Kırklareli’nde bir sergi salonuna ihtiyaç duyduklarını söylemeleri üzerine, Vali Aydoğdu’da müjdeli bir haber vererek, Kırklareli’nin ilk yerleşim yeri olan ve Kırklareli’nin tarihini sergileyen Yayla Mahallesi’nde çalışmaların başladığını, Yayla Mahallesindeki çalışma ve projeler kapsamında, Türk Ocağı Binasının bu tür faaliyetlerde kullanılmak üzere restorasyonun yapılacağını belirtti.

Vali Aydoğdu, Yayla Mahallesini, Kırklareli’ne kazandıracaklarını ve yeniden yaşatacaklarını belirterek, yangın sonucu kullanılamaz hale gelen Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu Binasının da restorasyonunun yapılarak, bir Müze haline getirileceğine ifade etti.

Bununla da sınırlı kalınmayarak, Yayla Mahallesi’nde tespit edilen tarihi evlerin de restorasyonunun yapılacağını belirten Vali Aydoğdu, Yayla Mahallesi’nin tarihi güzelliğini tekrar Kırklareli’ne kazandırılarak yaşatılacağını belirtti.

Vali Aydoğdu, Kırklareli’ne Valilik olarak gereken her türlü hizmetin verileceği ancak, ilk önce, Kırklareli halkının Kırklareli’ne sahip çıkmaları gerektiğini, doğayı koruyarak, bilinçsiz bir yerleşimin yapılmasına engel olmalarını söyledi.

Trakya’nın en doğal kentinin de Kırklareli olduğunu belirten Vali Aydoğdu, yakında Babaeski Alpullu, Lüleburgaz güzergahından Hızlı Tren Projesi’nin hayata geçirileceğini, bu hızlı trenin güzergahını Kırklareli merkeze bağlanabileceğini ve bu sayede Kırklareli İstanbul arasının bir saat gibi kısa bir süreye düşeceğini de belirterek, Kırklareli’nin kısa zamanda gelişeceğini ve artık günü birlik yerli turistlerin ilimizi ziyaret gelebileceğine dikkat çekti. (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here