“Türk Kültüründe Nevruz” Yarışması’nda Kırklareli’ni temsil edecekler belli oldu

9
* “Türk Kültüründe Nevruz” konulu Resim, Şiir ve Kompozisyon Yarışmaları’nda dereceye girip ülke çapında Kırklareli’ni temsil edecek öğrenciler belli oldu.

HABER MERKEZİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından, Türk Dünyası’nın ve Dünya Tarihi’nin en eski mevsimlik bayramlarından olan Nevruzun tanıtılması, konuya  ilişkin değerlerin kuşaktan kuşağa aktarılması ve gençliğin insan ve doğa sevgisini, hoşgörü ve yardımlaşma duygularının pekiştirilmesi milli, tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkarak yetişmelerinin sağlaması amacıyla "Türk Kültüründe Nevruz" konulu Resim, Şiir ve Kompozisyon Yarışmaları düzenlendi.
Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de tüm resmi ve özel ilköğretim okullarının 3. 4. 5, sınıf öğrencileri arasında resim; 6. 7. ve 8. sınıf öğrencileri arasında şiir ile lise ve dengi okulların öğrencileri arasında kompozisyon yarışmaları yapıldı.
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce yapılan değerlendirme sonucu il genelinde yapılan Resim, Şiir ve Kompozisyon Dalları’na katılan toplam 29 öğrenci arasından, Resim Dalı’nda Pehlivanköy İlköğretim Okulu’ndan Canberk Üner il birincisi, yine aynı okuldan Onur Pektaş il ikincisi, yine aynı okuldan Şirin Çetin il üçüncüsü oldu. Şiir Dalı’nda Kırklareli Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’ndan Melike Yakar il birincisi, Kırklareli Tevfik Fikret İlköğretim Okulu’ndan Gülcan Vesek il ikincisi, Kırklareli Karahıdır İlköğretim Okulu’ndan İsmail Becer il üçüncüsü oldu. Kompozisyon Dalı’nda Pınarhisar Lisesi’nden Mert Karanfiloğlu il birincisi, Kırklareli Kız Teknik Meslek Lisesi’nden Aynur Akcer il ikincisi, Vize METEM Müdürlüğü’nden Müge Savaş il üçüncüsü oldu.
Kültür ve Turizm Bakanlığında 81 İl’den gelen eserler toplanıp son bir değerlendirmeye tabi tutularak her dalda ilk dört eser belirlenecek, bu  değerlendirme neticesinde Resim, Şiir ve Kompozisyon Dalları’nda birinci olacak öğrencilere 800’er, ikinci olacak öğrencilere 700’er, üçüncü olacak öğrencilere 600’er ve mansiyon alacak öğrencilere de 500’er TL para ödülü verilecek.
Ayrıca, her ilde dereceye girecek öğrenciler ile Okul Kütüphaneleri’ne Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınlarından Kitap Seti hediye edilerek, öğrencilere Plaket ve Başarı Belgesi, Sınıf Öğretmenleri ile Okul Müdürleri’ne de Teşekkür Belgesi verilecek. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here