“Türk Kültüründe Nevruz” yarışmasına Kırklareli de katılacak

11
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya, ülke çapında
yapılan “Türk Kültüründe Nevruz” konulu resim, şiir ve kompozisyon
yarışmalarına Kırklareli’nin de katılacağını belirtti.

HABER MERKEZİ

Müdür Akkaya, ülke çapında olduğu gibi ilimizde de Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce, Türk dünyasının ve dünya tarihinin en eski mevsimlik bayramlarından olan Nevruzun tanıtılması, konuya ilişkin değerlerin kuşaktan kuşağa aktarılması ve gençliğin insan ve doğa sevgisini, hoşgörü ve yardımlaşma duygularını pekiştirilmesi milli, tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkarak yetişmelerinin sağlaması amacıyla "Türk Kültüründe Nevruz" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlendiğini belirtti.
Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de tüm resmi ve özel ilköğretim okullarının 3. 4. 5, sınıf öğrencileri arasında resim; 6. 7. ve 8. sınıf öğrencileri arasında şiir ile lise ve dengi okulların öğrencileri arasında kompozisyon yarışmalarının yapılacağını belirten müdür Akaya, bu yarışmalarla ilgili olarak hazırlanan şartnamelerin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlıklar aracılığıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderildiğini ifade etti. Müdür Akkaya, öğrencilere ulaştırılan yarışma şartnamesine göre yapılacak resim ve yazılacak şiir ile kompozisyonların 31 Ocak 2011 tarihine kadar okul müdürlüklerine teslim edileceğini, burada yapılan değerlendirmede dalında ilk üç dereceye giren eserlerin 7 Şubat 2011 tarihine kadar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne verileceğini, burada toplanan tüm eserlerin tekrar bir değerlendirmeye tabi tutularak her dalda ilk üç eser belirlenip Kültür ve Turizm Bakanlığına gönderileceğini söyledi.
Kültür ve Turizm Bakanlığında 81 İl’den gelen eserler toplanıp son bir değerlendirmeye tabi tutularak her dalda ilk dört eser belirleneceğini belirten Müdür Akkaya, bu değerlendirme neticesinde Resim, Şiir ve Kompozisyon dallarında birinci olacak öğrencilere 800"er, ikinci olacak öğrencilere 700’er, üçüncü olacak öğrencilere 600’er, ve mansiyon alacak öğrencilere de 500’er TL para ödülü verileceğini söyledi.
Ayrıca, her ilde dereceye girecek öğrenciler ile okul kütüphanelerine Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınlarından kitap seti hediye edileceğini ifade eden Müdür Akkaya, öğrencilere plaket ve başarı belgesi, sınıf öğretmenleri ile okul müdürlerine de teşekkür belgesi verileceğini belirtti. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here