Türk Kızılay’ı “Altıntel ile devam” dedi

28
Türk Kızılay’ı Kırklareli Şubesi genel kurulunu gerçekleştirdi. Başkanlık seçimlerinde tek listeyle aday olarak çıkan Ali Rıza Altıntel 45 oy ile tekrar Başkan seçildi.

HABER MERKEZİ

Türk Kızılay’ı Kırklareli Şubesi Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı 13 Şubat 2010 Cumartesi günü saat 12.00’da Kırklareli Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirdi. Toplantı Divan Başkanı’nın Nurittin Sucuoğlu olarak seçilmesinin ardından Saydı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Ali Rıza Altıntel konuşmasında; “Türk Kızılay’ı 142 yıldır yüce Türk Milletinin, merhamet eli ve yumuşak gücü olmuştur. Tarafsızlığın, insaniyetçiliğin, birliğin ve evrenselliğin, sembolü haline gelmiştir. Hem Türk halkının, hem de hiçbir ırk, din, dil, renk ayrımı gözetmeksizin yardıma muhtaç insanların yardımına koşmuştur
Kızılay, 11 Haziran 1868 yılında Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardımla kurulmuştur. İsmine uygun olarak, Savaş alanında yaralanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin "Merhamet elini " herkese uzatmıştır. Türkiye’nin taraf olduğu veya olmadığı tüm savaşlarda, cephe gerisinde, kurduğu hastaneler, hasta taşıma servisleri yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcıları, aracılığı ile savaş alanında yaralananın binlerce askerin yardımına koşmuştur.
Ayrıca yurdumuzda yardıma gelen doğal afetlerde, afetzedelerin bakımı, barınma ve beslenmelerini sağlamış; uluslar arası yardım faaliyetlerine katılmış; ülkemizde hemşirelik eğitimi, ilk yardım ve kan bağışı ile ilgili hizmet alanında, öncülük yapmış, Korunmaya ihtiyaç duyan pek çok vatandaşımıza,’gereken sosyal yardım ve sağlık hizmetleri sunulmuştur.
Kızılayımız, kurulduğu günden bu yana verdiği sağlık hizmetleri, Gençlik Kampları, öğrenci bursları, yurt hizmetleriyle, savaşta ve barışta, dünyanın ve yurdumuzun her köşesine, götürdüğü maddi ve manevi yardımlarıyla, dünya yardım kuruluşları arasında ilkler arasına katılmıştır.
Yüceliği hiçbir makamda ölçülmeyecek ölçüde olan böyle bir kurumda görev yapmaktan son derece gurur duymaktayım; sizleri bu gururu paylaşmaya davet ediyorum. Gelin gönüllüler ordusuna katılın, beraberce Kızılayımıza hizmet edelim” dedi.
Konuşmanın ardından 2007-2008 ve 2009 yılları faaliyet raporu okunarak oylamaya sunuldu. Rapor oybirliği ile kabul edildi.
Daha sonra 2007-2008 ve 2009 yılları kesin bütçesi okunarak oybirliği ile kabul edildi.
Gündemin bir diğer maddesi olan 2010 yılı eylem planı ve tahmini bütçesinin okunmasının ardından dilek ve temenniler maddesine geçildi. Dilek ve temenniler maddesinde söz alan Ergin Sözen; “Ben yıllardır Kızılay’a hizmet ediyorum. Ama beni bu Yönetim Kurulu’nda aday göstermemişler. Ben bu seçimde haksızlık olduğunu düşünüyor ve seçimin iptalini istiyorum” dedi.
Bu sözlere karşılık olarak konuşan Divan Başkanı Nurittin Sucuoğlu; “Şuan ortada yapılmış bir seçim yok. Olmayan seçimin de iptali olamaz. İsterseniz bir liste gösterebilir ve aday olabilirsiniz” dedi.
Konuşmaların ardından seçime geçildi. Seçimde 87 üyenin 46’sı oy kullanırken bir oy geçersiz sayıldı ve Ali Rıza Altıntel 45 oyla tekrar Başkan seçilmiş oldu.
Kazanan liste şu şekilde oldu;
Şube Başkanı; Ali Rıza Altıntel
Yönetim Kurulu Üyeleri; Aydın Azay, Sedat Bilgiç, Aynur Yadalı, Ruhan Altıntel
Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri; Arif Babacan, İrfan Özeklioğlu, İlker Kayrak, Erkan Uğurluoğlu, Hilmi Hersek
Şube Denetçisi asil üye; Bahtiyar Onhan
Şube Denetçisi yedek üye; Faruk Haysal (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here