“Türk Kadını aile kurma, eğitim ve istediği mesleği seçme hak ve özgürlüğü gibi sosyal hakları Cumhuriyet döneminde kazanmıştır.”

8
8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısı ile Kırklareli CHP Kadın Kolları İl Başkanlığı tarafından Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtına Çelenk töreni düzenlendi.


HABER MERKEZİ
 8 Mart 2011 Salı günü saat 12.30’da gerçekleşen törene Kırklareli CHP Kadın Kolları İl Başkanı Gülay Tülüş ile kadın kolları üyesi kadınlar, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, Kırklareli CHP İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, Merkez İlçe Başkanı Gürkan Yenerel, CHP Kırklareli Milletvekili Aday Adayı M. Tuna Soykan katıldı.
Törende Atatürk Anıtına çelenk sunumu yapılarak saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemine ilişkin bir açıklama yapan Kırklareli CHP Kadın Kolları İl Başkanı Gülay Tülüş, özgürlük ve eşitliğin tarih boyunca üzerinde en çok tartışılan kavramlar olduğunu, uygarlığın gelişmesi ve demokrasinin yerleşmesiyle birlikte ırk, din ve cinsiyet gibi ayrım¬lar kaldırılarak, insanın yalnızca insan olmaktan dolayı eşit haklara sahip olduğu düşüncesinin kabul edildiğini belirtti Başkan Tülüş açıklamasının devamında şunları kaydetti;
“Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla birlikte oluşan özgürlük sürecinde Türk Kadınları her alanda büyük açılımlar sağlamış; modern ve çağdaş Türkiye’nin yaşatılmasın¬da söz sahibi olmuşlardır. Bu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlarımıza verdiği değerin bir sonucudur.
Türk Kadını aile kurma, eğitim ve istediği mesleği seçme hak ve özgürlüğü gibi sosyal hakları Cumhuriyet döneminde kazanmıştır. Türk Medeni Kanunu’nun kabul edilmesiyle, toplumsal ve ekonomik hayatta kadın erkek eşitliği sağlanmıştır. Türk Kadını 1934’te yapılan anayasa değişikliği ile Avrupa ülkelerinin birçoğunda Milletvekili seçme ve seçilme hakkı elde etmiştir. Ancak günümüzde kadınlarımız başta eğitim ve iş yaşamına katılımları olmak üzere, sosyal ve kültürel olanaklardan yararlanabilme ve diğer birçok anlamda, ne yazık ki hala istenilen düzeye ulaştırılabilmiş değildir. Aile içi şiddet ve cinsel istismar, kadınlarımız için büyük bir sorun olmayı sürdürmektedir. Okuma yazma bilmeyen kadınların oranı¬na bakıldığında da sorunun bölgesel bazda ve ileri yaşlardaki kadınlarımız için devam ettiği görülmektedir.
Kadınların eğitim durumları, çalışma yasamı, siyasal ve sosyal yaşama katılımları ve aile içindeki konumları toplumların gelişmişlik düzeylerinin bir göstergesidir. Çağdaş top¬lumlar için kadınerkek eşitliği tartışmasız bir insan hakkı ve demokrasinin vazgeçilmez bir unsurudur.
Kadı-erkek eşitliği konusunda büyük yol alınmasına karşın, atılması gereken adımlar olduğu bilinmektedir. Türkiye’nin çağdaşlık savını sürdürebilmesi için kadının toplum¬sal statüsünün güçlendirilmesi temel önceliğimiz olarak algılanmalıdır.
Ayrımcılığın önlendiği, insanların eşitlik ilkesi çerçevesinde hak ve özgürlüklerini adil biçimde kullandığı, kadınlarımızın yönetimin her aşamasında daha çok temsil edildiği bir dünyada yaşamak umuduyla, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor. Sağlık ve mutluluklar diliyorum.” Başkan Tülüş tören sonunda karanfil tüm kadınlara karanfil hediye etti. (cs)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.