“Türk halkı dini vecibesini ithal hayvanla yerine getirdi”

9
Dibek’ten; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’e soru önergesi.
HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in cevaplaması istemiyle soru önergesi yazdı.
Dibek, AK Parti hükümeti döneminde et fiyatlarının gerekçe gösterildiği ve canlı hayvan ithalatının serbest bırakıldığını söyledi.
Dibek; “AKP hükümetinde et fiyatlarının gerekçe gösterilerek Türkiye’ye canlı hayvan ithalatı serbest bırakıldı ve geçtiğimiz Kurban Bayramında Türkiye’ye ilk defa ithal kurbanlıklar geldi. Türk halkı dini vecibesini ithal hayvanla yerine getirdi” dedi.
Dibek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in cevaplaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde şu soruları yöneltti;
“- Hükümetinizin ithalat izni verdiği günden bu yana kaç adet küçükbaş hayvan ülkemize giriş yapmıştır? İthal edilen bu hayvanların ülkelere göre dağılımı nasıldır?
– Hükümetinizin ithalat izni verdiği günden bu yana kaç adet büyükbaş hayvan ülkemize giriş yapmıştır? İthal edilen bu hayvanların ülkelere göre dağılımı nasıldır?
– Hükümetinizin ithalat izni verdiği günden bu yana kaç ton cansız hayvan ülkemize giriş yapmıştır? İthal edilen bu cansız hayvanların ülkelere göre dağılımı nasıldır?
– Kurban bayramında kaç adet canlı hayvan ülkemize giriş yapmıştır? İthal edilen bu hayvanların ülkelere göre dağılımı nasıldır? 
– İthal edilen küçükbaş, büyükbaş ve cansız hayvanlar için toplamda ne kadar ödeme yapılmıştır? İthalat yapılan ülkelere göre ödenen ücretlerin dağılım nasıldır?” (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here