Türk-Bulgar-Yunan dostluk fırtınası Bulgaristan’da esti

8
Merkezi Ankara’da bulunan çalışma alanı olarak Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve Çanakkale illerini bünyesine alan Trakyalılar Vakfı 1. Türk-Bulgar-Yunan Dostluk Haftası’nı 2009 yılında Edirne’de yapılmasını sağladı.


HABER MERKEZİ
 2.  Dostluk Haftası Bulgaristan’ın Stambolovo Belediyesi ile ortaklaşa organize edilerek Bulgaristan’ın Stambolovo, Haskovo ve Dimitrovgrad şehirlerinde yapıldı.
Üç şehirdeki “Türk-Bulgar-Yunan Dostluk Haftası” etkinliklerine Yunanistan’ın Orestiada Belediye Başkan Yardımcısı Zaharidis Konstantinu ve Belediyenin folklor ekibi ve Kırcaali’den gelen Dostluk Saz Grubu katıldı.
Türkiye’den Bulgaristan’daki etkinliklere Edirne Tarih Turizm ve Kültür Dernek Başkanı Sami Gültekin ile dernek üyeleri Nurhan Kalender, Gül Ebru Orhon, Arif Demirci ve Taner İnceoğlu Türkçe, Bulgarca ve Yunanca alt yazılı Edirne’yi tarihi ve turistik yönleri ile tanıtan fotoğraf sergisi ile ektiğe katıldılar.
Ayrıca etkinliklere Edirne’den (HOTEAD) Halk Oyunları-Tiyatro Eğitim Kültür Araştırma Kulübü Derneği Mehmet Grammeşin Başkanlığı’nda katılırken Edirne Tarih Turizm ve Kültür  Derneği’nin Trakya Rüzgârı Folklor ekibi de Hüsmen Caner başkanlığında katıldı.
“Türk-Bulgar-Yunan Dostluk Haftası” etkinliklilerin 1. günü Stambolova Belediyesi’nin oldukça güzel bir organizasyonu ile başladı. Haskovo Milletvekili Güner Serbest, T. C. Filibe  Başkonsolosu Cüneyt Yavuzcan, Konsolosluk Kültür Ateşesi Şener Bahar, Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, Yunanistan Orestia Belediye Başkan Yardımcısı Zaharidis Konstantinou, Trakyalılar Vakıf Başkanı Vali Ayhan Çevik ile Türk Bulgar Yunan Dostluk ve Kültür Dernek Başkanı Sami Gültekin ve kalabalık bir halk topluluğunun katıldığı görüldü.
Türkçe Sevinç Karaca, Bulgarca Angelina Angelova ve Yunanca tercüman Vania İvanova’nın tercümeleri ile çok güzel hazırlanmış sunumlarda ilk konuşmayı Stambolova Belediye Başkanı Macit Mandacı, ikinci konuşmayı Orestiada Belediye Başkan Yardımcısı Zaharidis Konstantinou, üçüncü konuşmayı Trakyalılar Vakıf Başkanı Ayhan Çevik yaptı. Her konuşmacı böyle bir etkinliğin yapılmasından son derece memnun olduklarını dile getirdiler.
Konuşmalardan sonra bütün Bulgar, Yunan ve Türk folklor ekipleri coşkulu alkışlarla sahne aldılar.  HOTEAD folklor ekibinin Kına Gecesi ve Kız Alma Oyunları büyük ilgi ile izlendi.
Kırcaali’den gelen Dostluk Saz Grubu sahne alıp çalıp söylemeye başlayınca folklor ekipleri ile bütün izleyiciler yerlerinde oynamaya başladı. Bu yerinde oynayanlar bir anda meydanı doldurup Türk, Bulgar ve Yunan halklarının el ele tutuşup coşkulu bir şekilde halay çekenlere oyuna katılmayanlar tarafından alkışlarla tezahürat yapılarak destek verildi. Coşkulu halaya; Trakyalılar Vakıf Başkanı Ayhan Çevik, Stambolova Belediye Başkanı Macit Mandacı, Orestiada Belediye Başkan yardımcısı Zaharidis Konstantinou, Filibe Konsolosluk Kültür Ateşesi Şener Bahar ile Türk Bulgar Yunan Dostluk ve Kültür Dernek Başkanı Sami Gültekin’in de katıldı.
Gösterilerin sonunda Vakıf Başkanı Ayhan Çevik tarafından T. C. Filibe Başkonsolosu Cüneyt Yavucan’a Stambolova Belediye Başkanı Macit Mandacı’ya, Edirne Tarih Turizm ve Kültür Dernek Başkanı Sami Gültekin’e, Bulgaristan folklor ekibine, HOTEAD folklor ekip başkanı Mehmet Granmeşin’e, Trakya Rüzgarı ekip başkanı Hüsmen Caner’e “Türk-Bulgar-Yunan dostluk haftası” etkinliğine katkılarından dolayı şükran plaketi verildi.
Etkinliğe katılan folklor ekiplerinin kaldıkları otelde özellikle Yunanistan ve Türkiye ekiplerinin gecenin ilerleyen saatlerine kadar Türkiye’den gelen davul zurna eşliğinde karşılıklı göbek atıp, horon teptikleri görüldü.
Etkinliklerin ikinci gününde Stambolova Belediyesinin tahsis ettiği otobüs ile Arda Boyu Trak dönemine ait tarihi yerler gezdirildi ve güzergâhtaki köyler tanıtıldı. Bu gezide de bütün etkinliklerde olduğu gibi tercümanlığımızı Naciye Metin yaparken tanıtımları Todorka Hristova yaptı.
İkinci günkü etkinlikler için Haskova’ya gidildiğinde Haskovo Belediye Başkan Yardımcısı Venko Tochevski ve Kültür Müdürü, Trakyalılar Vakıf Başkanı Ayhan Çevik, Stambolovo Belediye Başkanı Macit Mandacı ve Türk-Bulgar-Yunan Dostluk ve Kültür Dernek Başkanı Sami Gültekin’i özel toplantı salonunda karşıladı. Karşılıklı görüşmelerde etkinliklerin öneminden ve devamlılığından yana konuşmalardan sonra dostça el sıkışılarak tekrar görüşülmek dileği ile ayrılındı.
Haskovo Belediyesi elemanlarının rehberliğinde ve tercümanlığında dünyanın en büyük Meryem Ana Heykeli ve heykelin altındaki kilise ziyaret edilip Haskovo kuşbakışı seyredildi.
Haskova’daki etkinlikler şehrin meydanında yapıldı. Türk ve Yunan folkor ekipleri gösterilerden sonra Haskovo folklor ve bale ekipleri gösterilerinden sonra Trakyalılar Vakfı Başkanı Ayhan Çevik tarafından Haskova Belediye Başkan Yardımcısı Venko Tachevski, Haskovo Milletvekili Güner Serbest ve Haskovo folklor ekibine şükran plaketi ile hediyeler verildi. İlk günkü gibi yine folklor ekipleri ve halk bütün meydanı doldurarak ele ele halay çekerek günün mana ve önemini pekiştirdiler. Üçüncü günkü etkinlikler Dimitrovgrad kasabasında yapıldı. Dimitrovgrad belediye başkan yardımcısı Rosen Kuzev’in makamına yapılan ziyaretteki konuşmasın da; “Böyle bir etkinliği düzenlediğiniz için çok memnun olduk. Bu gibi etkinliklerin çok yararlı olduğunu biliyoruz. Devamının getirilmesi temennimizdir” dedi.
Orestiada Belediye Başkan Yardımcısı Zaharidis Konstantinu konuşmasında çok samimi bir ifade kullanarak;
“Bizler Türklerden ve Türkiye’den ne zaman  bize saldıracak endişesi yaşıyoruz. Bu nedenle Türkiye sınır boylarında yaşayan insanlarımız ülkenin içine doğru göçtüler. Böyle dostluk etkinlikleri olduğunda kötümser düşüncelerin kalkacağına inanıyorum” dedi.
Seneye böyle bir etkinliğinde Yunanistan’da yapılmasını beklediklerini sözlerine ekledi. Trakyalılar Vakıf Başkanı Ayhan Çevik yaptığı konuşmada; “Biz artık düne değil bu güne ve geleceğe bakıyoruz. Geçmiş günler geçirmiş. Biz şimdi el birliği ile dostça el ele vererek kötü anıları silmek mecburiyetindeyiz. Bunun için ilkini Türkiye’de, ikincisini Bulgaristan’da yaptığımız “Türk-Bulgar-Yunan Dostluk Haftası” etkinliklerimizin üçüncüsünü de Yunanistan’da yapmayı planlamış bulunuyoruz. Biz halklar dostluklarımızı pekiştirdiğimizde daima dost yüzler ve dost eller ile sadece kendi ülkelerimizin refahı için değil komşu ülkelerin refahı içinde çalışmalarımızı sürdürmüş olacağız” dedi.
Görüşmelerden sonra gösteri alanına geçildi. Yine Türkiye’den ve Yunanistan’dan gelen folklor ekipleri gösterilerini sundular. Ekip başı Hüsmen Caner’in olduğu folklor ekibinin Türk, Bulgar ve Yunan bayraklarını sahnede dalgalandırması coşkulu alkışlara neden oldu. Misafir ekiplerin gösterilerinden sonra Dimitrovgrad folklor ekipleri ve bale dans ekibi ile tiyatro ekibinin gösterileri ilgi ile izlendi. Profesyonelce yapılan gösteriler büyük ilgi gördü.
Gösterilerin sonunda Trakyalılar Vakıf Başkanı Ayhan Çevik tarafından Dimitrovgrad Belediye Başkan Yardımcısına ve folklor ekibine plaketler ve hediyeler verildikten sonra diğer şehirlerde olduğu gibi burada da folklor ekipleri ve halk el ele vererek halay çekip günün dostluk sevincini paylaştığı görüldü.
Trakyalılar Vakfı Başkanı Ayhan Çevik “Türk-Bulgar-Yunan Dostluk Haftası” etkinlikleri sonunda yaptığı açıklamada; “Gerçekleştirdiğimiz etkinlik beklediğimizin üzerinde hedefine ulaştığından çok mutluyum. Bu etkinliğin yapılışına ve organizasyonuna büyük katkısı olan Türk-Bulgar-Yunan Dostluk ve Kültür Dernek Başkanı Sami Gültekin’e, Ankara Tekirdağlılar Dernek Başkanı Ferhat Akgün’e Bulgaristan’da ki partnerimiz Macit Mandacı’ya, Sevginar Serbest’e organizasyonda görev alan Stefka Latunova, Mariq Tqnkova, Madlena Kodjabasheva, Antoniq Ramadan, Naciye Metin, Todorka Hristova, Angelina Angelova, Sevinc Karaca ve Vania Ivanova’ya teşekkürlerimi sunarım” dedi. (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here