“Türk basın tarihinin kalpaksız Kuvayı Milliye’cisiydi”

11
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, 24
Ocak 1993 tarihinde Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde, arabasına
konan bombanın patlaması sonucu suikaste kurban giderek yaşamını yitiren
Araştırmacı ve Yazar Uğur Mumcu Anma Günü dolayısıyla yaptığı yazılı
açıklamasında şunları kaydetti:

HABER MERKEZİ
;
“Bağımsızlık, Mustafa Kemal’den armağandı bize. Emperyalizmin ahtapot kollarına teslim edilen ülkemizin bağımsızlığı için kan döktük sokaklara. Mezar taşlarımıza basa basa, devleti yönetenler, gizli emirlerle başlarımızı ezmek, kanlarımızı emmek istediler. Amerikan üsleri kaldırılsın dedik, sokak ortasında sorgusuz sualsiz vurdular.
Yabancı petrol şirketlerine karşı devletimizi savunduk; sakıncalı piyade dediler. Ülkemiz bağımsız değil dedik; kelepçeyle geldiler üstümüze. Kurtuluş Savaşı’nda emperyalizme karşı dalgalandırdığımız bayrağımızı daha dik tutabilmekti bütün çabamız. Bir kez dinlemediler bizi. Bir kez anlamak istemediler.
Vurulduk ey halkım unutma bizi…"
Silah kaçakçılığı, tarikat-siyaset-ticaret bağlantılar; cemaatlerin kirli ilişkileri, toplumun yozlaştırılması, emperyalist güçlerin sömürgeci düzenlerine dikkat çekip halkımızı bilinçlendirme görevini yapmasından rahatsız olan çevrelerce 18 yıl önce hunharca katledilen, Türk basın tarihinin kalpaksız Kuvayı Milliye’cisi, keskin kalemi Uğur Mumcu’yu özlemle, saygıyla anıyoruz.” (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here