“Türk asıllı öğrencilere her türlü fırsatı ve imkanı sunacağız”

7
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç; “Bulgaristan’daki üniversiteler ili işbirliğini geliştirmeyi ve buradan Türk asıllı öğrencileri üniversitemize çekebilmeyi amaçlıyoruz” dedi.
HABER MERKEZİ
Bulgaristan’ın Burgaz Başkonsolosluğu görevine yeni atanan Niyazi Evran Akyol, görevine başlar başlamaz ilk olarak Kırklareli’ye gezi düzenledi. Kırklareli Valisi Mustafa Yaman ile Kırklareli Belediye Bşakanı Av. Cavit Çağlayan’ı makamında ziyaret eden Başkonsolos Akyol, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç’ı da ziyaret ederek iki ülke üniversiteleri arasında yapılacak işbirliği konusunda görüş alış-verişinde bulundu.
* “Bulgaristan’daki üniversiteler ile işbirliğini geliştirmek istiyoruz”
Burgaz Başkonsolosu Niyazi Evran Akyol, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Şengörür’ün de hazır bulunduğu ziyarette özellikle Kırklareli Üniversitesi ile Bulgaristan’ın Burgaz Şehri’ndeki üniversiteler arasında işbirliğinin arttırılması için üzerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduğunu belirterek;
 “Bulgaristan’ın Burgaz Başkonsolosluğu görevine 1 hafta önce başladım. Kırklareli’de Burgaz’ın diğer tarafında yer alan sınır ilimiz olmasından dolayı ilk ziyaret etmek istediğim yerlerden birisi oldu. Kırklareli ülkemizin Bulgaristan’a açılan en önemli kapılarından birisidir. Dolayısıyla ilimizdeki bütün makamları bu gezim kapsamında ziyaret ederek, tanışmak istedim. Gezim kapsamında ilk olarak Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ı, ardından Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ı makamlarında ziyaret ettim. Şimdi de Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç’ı ziyaret ediyorum. Sınırda ve Burgaz ile doğrudan temasın olmasından dolayı Kırklareli Üniversitesi bizim için çok önemlidir. Bütün üniversitelerimizin Bulgaristan’daki ve özellikle benim çalışma bölgem olan Doğu ve Kuzeydoğu Bulgaristan’daki üniversiteler ile ilişkilerini geliştirmelerini arzu ediyoruz. Bu yönde de yapılmakta olan çalışmalar bulunuyor. Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Aykaç ile de bunları konuşacağız. Bulgaristan ile nasıl bir işbirliği yapılabilirliliği görüşüp, izlenecek olan yolları belirleyeceğiz. Rektörümüzün bu konudaki öngörüleri benim için çok değerlidir. Bu konudaki değerli görüşlerini alacağım. Buna göre önümüzdeki dönemlerde neler yapılabileceğini istişare edeceğiz. Kendisine konukseverliği için çok teşekkür ediyorum” dedi.
* “Üniversitemize seçecek olan Türk asıllı öğrencilere her fırsatı ve imkanı sunacağız”
Türkiye’nin her alanda olduğu gibi eğitim alanında uluslar arası boyuttaki etkinliğini arttırmak için Kırklareli Üniversitesi olarak Bulgaristan’daki özellikle Türk asıllı öğrencileri üniversitelerine çekmeyi amaçladıklarını belirten Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç şunları kaydetti:  
“Öncelikli olarak Başkonsolosumuza yeni görevinde başarılar dileyerek gerçekleştirdiği ziyaretinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bizim üniversite olarak Bulgaristan’ın birçok şehri ile olduğu gibi Burgaz Şehri ile de çok yoğun ilişkilerimiz bulunuyor. Daha önceki Başkonsoloslarımız ile olduğu gibi kendileri ile de bu yoğun ve iyi ilişkilerimizin geliştirilmesi konusunda önümüzdeki günlerde olumlu adımlar atacağız. Bulgaristan’daki üniversiteler ile işbirliğine Kırklareli Üniversitesi olarak önem veriyoruz. Buradaki üniversiteler ile işbirliği protokollerimiz var. Bu protokoller önce bir başlangıç olarak imzalanıyor. Adımların daha sonra atılması gerekiyor. Türkiye’deki üniversiteler uluslar arası hale gelmede hızlı adımlar atıyor. Türkiye’deki üniversitelerin uluslar arası olmasına bağlı olarak Kırklareli Üniversitesi olarak uluslar arası öğrenci kabulüne çok önem veriyoruz. Burada öncelikli bölgemiz Balkanlar’dır. Öncelikli tercihimiz Balkan Ülkeleri’nden üniversitemize öğrenci çekmektir. Doğrusunu söylemek gerekirse Bulgaristan’dan bugüne kadar üniversitemize isteğimiz kadar öğrenciyi çekebilmiş değiliz. Bunun tabi bazı sıkıntıları var. Bu sene birazcık Batı Trakya’dan, Gümülcüne, İskeçe’den daha yoğun olarak öğrenci müracaatı oldu. İnşallah önümüzdeki yıllarda Bulgaristan’dan daha fazla sayıdaki öğrenciyi üniversitemize çekmek istiyoruz. Öncellikli olarak da Burgaz’dan Türk asıllı öğrencilerin bizi tercih edeceğini umut ediyoruz. Onlara daha fazla imkan ve fırsat sunacağız. Bu durum Kırklareli’ye gerçekten Avrupa’ya açılan kapı olmasından dolayı büyük bir hareketlilik getireceğine inanıyorum. Üniversiteler arası işbirliği ve uluslar arası öğrenci hareketliliği bu durumu daha bir görünür hale getirecektir. Türk kökenli öğrenciler konusunda önümüzdeki dönem itibari ile Başkonsolosumuz ile ilişkilerimiz daha da artacak. Önümüzdeki 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı’nda Bulgaristan’dan ve özellikle de Burgaz’dan daha fazla öğrenci alacağımıza inanıyorum. Üniversiteler olarak Türkiye’nin hak ettiği ağırlığı temsil edecek şekilde Kırklareli Üniversitesi olarak Bulgaristan’daki üniversitelerle işbirliğini geliştireceğiz.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here